Czytasz dzięki

Fed sygnalizuje brak zmiany stóp do końca 2022 roku

opublikowano: 10-06-2020, 20:10

Fed nie zmienił stóp procentowych na zakończonym w środę posiedzeniu. Bank centralny USA chce je utrzymać na obecnym poziomie do końca 2022 roku.

Główna stopa wynosi nadal 0,00-0,25 proc. Decyzja FOMC była jednogłośna. Fed prognozuje, że PKB USA spadnie w tym roku o 6,5 proc. i wzrośnie o 5 proc. w przyszłym. Deklaruje dalszy zakup obligacji i innych papierów dłużnych w co najmniej takim samym tempie jak dotychczas, ustanawiając dolną granicę na poziomie 120 mld USD miesięcznie. Podwyższył medianę spodziewanej na koniec tego roku stopy bezrobocia do 9,3 proc. Ma ona spaść do 5,5 proc. w 2022 roku. Inflacja pozostanie poniżej 2 proc. aż do 2023 roku. Zapowiedź utrzymania obecnych stóp przez następnych kilka lat to sygnał dla rynków finansowych, że Fed zrobi wszystko w celu wsparcia gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane