Ferrero-Waldner: Rozmowy na temat strefy wolnego handlu możliwe w 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-02-2006, 17:12

Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych i polityki zagranicznej  UE Benita Ferrero-Waldner powiedziała w środę w Brukseli, że widzi szanse na szersze porozumienie z Ukrainą, być może dotyczące strefy wolnego handlu, jeszcze w tym roku.

Unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych i polityki zagranicznej  UE Benita Ferrero-Waldner powiedziała w środę w Brukseli, że widzi szanse na szersze porozumienie z Ukrainą, być może dotyczące strefy wolnego handlu, jeszcze w tym roku.   

"Widziałabym perspektywy rozpoczęcia rozmów po marcowych wyborach parlamentarnych i po spełnieniu przez Ukrainę warunków, które określiliśmy w dotychczasowej współpracy" - powiedziała pani komisarz w środę na wspólnej konferencji z szefem ukraińskiej dyplomacji Borysem Tarasiukiem.

"Jest jeszcze parę kroków do wykonania przez Ukrainę, ale tak - jestem w stanie wyobrazić sobie rozpoczęcie tych konsultacji w tym roku" - dodała.

Pytana, czy widzi pewne ryzyko w dalszej współpracy z Ukrainą, jeśli w wyborach zwyciężą ugrupowania prorosyjskie, powiedziała, że najważniejsze jest, by wybory były wolne i demokratyczne. "Nie jest naszą rolą teraz oceniać, co się stanie po wyborach. Jeśli naród ukraiński wybierze nowy rząd w demokratycznych wyborach, z pewnością będziemy z nim współpracować. Później zobaczymy" - dodała.

Zarówno pani unijna komisarz jak i szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczyli, że miniony rok był bardzo ważny dla Ukrainy i UE. "Bardzo wiele warunków zostało przez Ukrainę spełnionych" - uznała komisarz.

"Jesteśmy absolutnie usatysfakcjonowani poziomem dotychczasowej współpracy z UE i naszymi osiągnięciami" - podkreślił.

Katarzyna Rumowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane