Fiskus pyta podatników o VAT od biurowców

opublikowano: 23-09-2018, 22:00

Resort finansów chce naprawić bałagan, związany z VAT od zbycia nieruchomości komercyjnych.

Do Ministerstwa Finansów trafiają liczne uwagi firm działających w sektorze nieruchomości komercyjnych, dotyczące sposobu opodatkowania VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Pisaliśmy o tym na łamach „PB”, przyznał to również Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w resorcie finansów.

„Doświadczenia ze stosowaniem przez przedsiębiorców przepisów dot. VAT w zakresie obrotu nieruchomościamikomercyjnymi wskazują, że regulacje te odbierane są jako skomplikowane” — napisało Ministerstwo Finansów w komunikacie, informującym o rozpoczęciu konsultacji w tej sprawie. Potrwają one do 12 października.

Kontrowersje budzi zwłaszcza to, czy w konkretnym przypadku zbycie nieruchomości komercyjnej jest opodatkowane VAT czy nie.

— Celem konsultacji jest zebranie opinii przedsiębiorców co do kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby uznać, że transakcja dotycząca nieruchomości komercyjnej stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączone z zakresu VAT. W dokumencie konsultacyjnym przedstawiliśmy własną wstępną propozycję w tym zakresie — wyjaśnia Wojciech Śliż.

Aby uchronić się przed błędami, podatnicy występowali często o interpretacje, jednak w wielu przypadkach to nie wystarczało. Podatnicy, kierując się interpretacją stwierdzającą, że sprzedaż nieruchomości komercyjnej jest dostawą towarów, więc podlega podatkowi VAT, występowali o zwrot podatku do urzędów skarbowych. Wielu z nich taki zwrot dostało. Jednak — jak wynika z informacji „PB” — w 2016 r. rozpoczęła się fala kontroli, po których fiskus zaczął domagać się zwrotu wypłaconego VAT. Część nich zdecydowała się wystąpić przeciw fiskusowi na drogę sądową. Jeden z nich, nie dysponujący nawet interpretacją, wygrał ostatnio w Warszawskim Sądzie Administracyjnym. Chodziło o 42 mln zł VAT.

Wojciech Śliż podkreśla, że planowane konsultacje mają „poprawić sytuację polskich firm w zakresie opodatkowania VAT i zwiększyć pewność w procesie inwestycyjnym, a tym samym służyć realizacji prowadzonej przez rząd polityki wsparcia rozwoju polskiej gospodarki”. Przyznaje również, że obecny stan prawny wiąże się z ryzykiem sporu z organami podatkowymi w przypadku zbycia nieruchomości komercyjnych.

Konsultacje są otwarte dla wszystkich podmiotów. Analizie będą poddawane jedynie opinie zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji. Resort zastrzega sobie możliwość opublikowania nadesłanych opinii na swojej stronie internetowej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy