Czytasz dzięki

Forte zweryfikowane

opublikowano: 04-11-2018, 22:00

Wojciech Romanowski, młodszy analityk w DM BOŚ obniżył do „sprzedaj” rekomendację dla akcji Forte, a cenę docelową ściął o 48 proc. do 20,5 zł.

Specjalista zmienił nastawienie do spółki na negatywne, a za najważniejszy czynnik ryzyka uważa obecnie poziom długu. Wskaźnik długu netto do EBITDA wzrósł do 5,6. Ekspert za rozsądną uważa decyzję zarządu o odłożeniu budowy piątego zakładu produkcyjnego. Dlatego też nie oczekuje skokowego wzrostu sprzedaży, dopóki nowy zakład nie zostanie uruchomiony.

„Zakładamy, że decyzja o rozpoczęciu inwestycji nie zapadnie przed końcem 2019 r., kiedy to, według naszych prognoz, wskaźnik dług netto/ EBITDA zbliży się w okolice 3,0. Jeśli nasze założenia okażą się trafne, zakład powinien zostać uruchomiony w 2022 r.” — uważa analityk.

Specjalista dodatkowe ryzyko dostrzega w ewentualnym zbyciu certyfikatów inwestycyjnych Sezam XX FIZ (faktycznie akcje własne) w celu obniżenia długu, co pociągnęłoby za sobą rozpoznanie ogromnej straty, ponieważ akcje zostały nabyte po ok. 75 zł na akcję. Obecnie kurs po spadku od początku roku o połowę wynosi około 25 zł. Potencjalnych problemów jest więcej, ponieważ pojawiają się sygnały wskazujące na osłabienie popytu na meble w Europie Zachodniej.

„Zdaniem przedstawicieli branży letni spadek sprzedaży był przejściowy. Nie przekonują nas zapewnienia Forte, że spadek był jedynie wynikiem pogody i powszechnego braku klimatyzacji w sklepach meblowych. Według najnowszych prognoz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) polscy producenci mebli nie przekroczą w 2018 r. docelowej wartości eksportu na poziomie 50 mld zł, tylko prawdopodobnie 49,2-49,3 mld zł. Obniżenie prognozy zostało podyktowane spowolnieniem w drugiej połowie bieżącego roku, głównie wskutek niższej sprzedaży w Niemczech. Dostrzegamy również obniżenie konsensu odnośnie do tempa wzrostu niemieckiego PKB” — dodaje Wojciech Romanowski.

Jego zdaniem należy w nadchodzących latach założyć niewielki wzrost przychodów spółki, który prawdopodobnie będzie generowany bardziej przez sprzedaż nadwyżek płyty wiórowej niż mebli.

Artykuł jest wyciągiem z raportu, opublikowanego 24 października o godz. 8.35. Dostępny jest na stronie pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane