Francja: Strajki w spalarniach śmieci zakończone; rząd zarządza przymusową mobilizację pracowników w rafineriach

  • PAP
opublikowano: 24-03-2023, 19:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W piątek po ponad dwuipółtygodniowym strajku otwarto dwie z trzech spalarni przetwarzających odpady w Paryżu; pracownicy sami zagłosowali za zakończeniem protestu. Jednocześnie w obliczu niedoborów paliwa w kraju rząd zarządził w piątek przymusową mobilizację pracowników w niektórych rafineriach.

fot. Bloomberg

Spalarnie powinny od soboty przystąpić do utylizacji śmieci, których w czwartek na paryskich ulicach zalegało 9,6 tony. W czwartek podczas demonstracji przeciwko reformie emerytalnej protestujący podpalili je w wielu miejscach stolicy.

W piątek w obliczu niedoborów paliwa, które zaczynają być niepokojące w niektórych rejonach, rząd przystąpił do przymusowej mobilizacji pracowników w niektórych rafineriach – poinformował dziennik „Le Figaro”.

Celem tej akcji ma być przede wszystkim „uzupełnienie produktów naftowych, w szczególności dla paryskich lotnisk” - powiedział AFP Olivier Gantois, prezes związku firm naftowych UFIP.

W czwartkowych demonstracjach przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat uczestniczyło ponad 1 mln ludzi w całym kraju. W wielu miastach, w tym Paryżu, doszło do ostrych starć protestujących z policją.

Następne protesty przewidziane są na wtorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane