Fundamentalna zmiana na rynkach

dr Marek Dietl prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
opublikowano: 21-03-2022, 20:00

Porównując zestawienie Giełdowej Spółki Roku z 2020 i 2021 r. możemy zaobserwować fundamentalną zmianę, jaka zaszła na rynkach i znalazła swoje odbicie w rankingu “Pulsu Biznesu”.

dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych
dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych

Podsumowując rok 2020 mówiliśmy o spółkach z tzw. grupy covid-winners, jakimi stały się szybko rozwijające się firmy technologiczne. W 2021 r. do zestawienia i na czołowe miejsca powróciły spółki z bardziej tradycyjnych sektorów polskiej gospodarki. Taka dynamiczna zmiana spowodowana była kilkoma czynnikami, w efekcie których rynek akcji przeżywał hossę.

WEJDŹ NA STRONĘ GSR.PB.PL I PRZECZYTAJ O NAJLEPSZYCH SPÓŁKACH GIEŁDOWYCH>>

Szeroki indeks WIG ustanowił nowy historyczny rekord: na zamknięciu sesji 5 listopada 2021 r. osiągnął blisko 75 tys. pkt oraz zanotował 21,5-procentową stopę zwrotu w skali roku. Błyszczały spółki o średniej kapitalizacji – indeks mWIG40 zyskał 33,1 proc. W 2021 r. mieliśmy do czynienia z tzw. rotacją sektorową. Wysokie wyceny spółek z sektora gamedev spowodowały obniżenie ich atrakcyjności w oczach inwestorów, a 2021 r. przyniósł w ich notowaniach zdecydowaną korektę. Inwestorzy zwrócili oczy w stronę zapomnianych podczas pandemii spółek z tradycyjnych sektorów - WIG-odzież wzrósł w o 83,7 proc., natomiast WIG-banki o 81,3 proc. Powrót banków do łask inwestorów nie może dziwić: pod koniec zeszłego roku mieliśmy do czynienia z oczekiwanym przez rynek wzrostem stóp procentowych wymuszonym przez podwyższoną inflację.

W ubiegłym roku sytuacja firm oraz konsumentów we wszystkich krajach rozwiniętych uległa znacznej poprawie dzięki m.in. niespotykanej dotąd interwencji fiskalnej państwa. Odroczona konsumpcja z 2020 r. wywołała zwiększony popyt konsumpcyjny, a odmrażanie gospodarek na całym świecie pozwoliło na mocne odbicie. Zmiany w otoczeniu makroekonomicznym, czyli wzrost inflacji i podwyżka stóp procentowych, uwypukliły znaczenie długoterminowego i stabilnego wzrostu. Spółki, które cechują się tymi wartościami ponownie znalazły się na radarach inwestorów i to właśnie na nich w 2021 r. trwała hossa. A biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich tygodni za naszą wschodnią granicą, zainteresowanie stabilnymi spółkami z tradycyjnych sektorów gospodarki będzie kontynuowane również w 2022 r.

Podobne wnioski należy wyciągnąć z wyników rankingu Giełdowej Spółki Roku 2021. Wielu inwestorów podatna jest na krótkoterminowe wahania rynkowe. Na giełdzie i ogólnie w inwestowaniu nie liczy się jednak chwilowa moda, ale przede wszystkim długoterminowa perspektywa, którą osiągnąć można również dzięki wzięciu pod uwagę czynników ESG. Myślę że konflikt w Ukrainie tylko przyspieszy konieczność transformacji energetycznej w Polsce i w Europie. Dodatkowo liczę, że wzmocni się obecny już na rynkach trend. Inwestorzy nie patrzą i nie będą patrzyli już tylko na zyski firm, ale również na wpływ danej spółki na lokalne społeczności i respektowanie praw człowieka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane