Gasnąca wiara w lek na Covid-19 pociągnęła indeksy w dół

opublikowano: 23-04-2020, 22:27

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,2 proc. S&P500 i Nasdaq spadały o mniej niż 0,1 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji przez większą część czwartkowej sesji przewagę miał popyt. W pierwszej części notowań była ona największa, bo inwestorzy uznali wiadomość o 4,4 mln tzw. nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu za dobry sygnał, wskazując na dwa wyższe odczyty z poprzedzających tygodni. Dobrych nastrojów nie popsuł także „szybki” odczyt PMI dla kwietnia, który pokazał największy w historii spadek wskaźnika dla sektora usług i największy od 11 lat dla przemysłu. Optymizm inwestorów popsuła dopiero publikacja w połowie sesji przez The Financial Times artykułu o tym, że lek Gilead Sciences okazał się nieskuteczny przeciwko koronawirusowi. Niespełna tydzień wcześniej doniesienia o obiecujących wynikach prób klinicznych remdesiviru wywołały euforię na rynkach akcji. Do końca sesji rynek nie odzyskał już wcześniejszego optymizmu. Rosnąca awersja do ryzyka pomagała notowaniom obligacji, rentowność „dziesięciolatek” USA spadła pod koniec sesji poniżej 0,6 proc. Drugą sesję z rzędu zdrożało złoto.

NYSE, Wall Street
fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

Z 11 głównych segmentów S&P500 na koniec sesji popyt przeważał w 6. Przez cały dzień liderem wzrostów były segment energii, co można wiązać z kontynuacją odbicia ceny ropy WTI, która w czwartek zdrożała o prawie 20 proc. Wyraźnie lepiej niż rynek notowane były także spółki przemysłowe i świadczące usługi telekomunikacyjne. Najsłabiej wyglądały segmenty „defensywne”, czyli dóbr codziennego użytku, nieruchomości i użyteczności publicznej.

Na zamknięciu drożało 54 proc. spółek z S&P500. W pierwszej fazie handlu było ich 80 proc. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniało 15, a 14 zdrożało. Najmocniej spadały kursy McDonald's (-2,4 proc.), Walmart  (-2,3 proc.) i Intela (-1,7 proc.). Najmocniej drożały akcje koncernów naftowych Exxon Mobil (3,1 proc.) i Chevron (2,8 proc.) oraz dostawcy ubezpieczeń zdrowotnych UnitedHealth Group (3,0 proc.). Kurs notowanego na Nasdaq Gilead Sciences spadał o ponad 4 proc. 
   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane