General Motors pozwał Fiat Chrysler

opublikowano: 20-11-2019, 19:07

GM pozwał Fiat Chrysler Automobiles. Twierdzi, że stracił miliardy dolarów z powodu stosowanej przez konkurenta od 2009 roku korupcji wobec związkowców UAW.

GM nie określił w pozwie złożonym w sądzie federalnym w Michigan wysokości swoich strat, których pokrycia żąda od FCA.

General Motors (GM)
Zobacz więcej

General Motors (GM) fot. Bloomberg

- Trwający wiele lat spisek korupcyjny FCA podważył sens procesu negocjacji kontraktów płacowych i spowodował znaczące szkody w GM – powiedział dziennikarzom Craig Glidden, główny prawnik koncernu.

GM twierdzi, że były prezes FCA, nieżyjący już Sergio Marchionne, w latach 2009-2015 korzystał z łapówek aby wpłynąć na negocjacje kontraktów płacowych między UAW i trzema producentami aut z Detroit. Skutkiem były niesprawiedliwie wysokie koszty pracy ponoszone przez GM,  które stawiały go w gorszej sytuacji konkurencyjnej. Glidden powiedział, że częściowo celem FCA było osłabienie finansowe GM i zwiększenie prawdopodobieństwa fuzji z FCA.

Pozew opiera się na zakończonej sprawie byłych przedstawicieli FCA i związkowców, którzy przyznali się do winy i zostali skazani na więzienie za udział w działaniach korupcyjnych. Jednym z nich był Alphons Iacobelli, wiceprezes FCA i główny negocjator w rozmowach z UAW, który poszedł na 5,5 lat do więzienia za udział w procederze korumpowania związkowców przy pomocy 4,5 mln USD z funduszu szkoleń firmy.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu