Genomtec bierze się za szukanie kupca

opublikowano: 30-11-2022, 17:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka szykująca się do transferu na główny parkiet GPW, pracująca nad systemami diagnostycznymi, wybrała doradcę, który ma jej znaleźć inwestora. To ta sama firma, która pomogła Scope Fluidics.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jaki sposób nowy doradca ma pomóc Genomtecowi,
  • gdzie spółka będzie szukała kupców na swoją technologię,
  • jaka jest kondycja finansowa Genomtecu i skąd zamierza on wziąć gotówkę

W poprzedniej dekadzie polskie firmy biotechnologiczne i medyczne koncentrowały się na badaniach i rozwoju, teraz rośnie apetyt na komercjalizację rozwiązań. W dniu, w którym Ryvu ogłosiło dużą transakcję z niemieckim BioNTechem, kolejny kroczek na drodze do spieniężenia prac postawił Genomtec, notowany na NewConnect.

Spółka, działająca w segmencie diagnostyki molekularnej, podpisała umowę z amerykańską firmą Clairfield, która ma jej pomóc w znalezieniu partnera branżowego, mogącego kupić „licencję, całość lub cześć posiadanej przez Genomtec własności intelektualnej".

- Na obecnym etapie wszystkie wymienione opcje są w grze. Wybór konkretnego scenariusza transakcji będzie uzależniony od preferencji potencjalnego partnera oraz akcjonariuszy Genomtecu. To oni będą ostatecznie podejmowali tę decyzję - mówi Miron Tokarski, prezes i znaczący akcjonariusz Genomtecu.

Na razie spółka nie precyzuje, w jakich krajach będzie szukać potencjalnych inwestorów i kiedy może dojść do transakcji.

- Najwięcej potencjalnych partnerów z obszaru diagnostycznego ma swoje siedziby w USA i w Europie Zachodniej. Nie będziemy jednak ograniczali się jedynie do tych obszarów. Pamiętajmy, że prężnie rozwija się sektor klinicznej diagnostyki molekularnej również w Azji. Obecnie jesteśmy na początkowym etapie współpracy z doradcą, stąd też w tym momencie za wcześnie jest rozmawiać o przewidywanym horyzoncie czasowym transakcji. Współpracujemy z bardzo doświadczonym partnerem, odnoszącym sukcesy na rynku diagnostyki molekularnej, co niewątpliwe działać będzie na naszą korzyść - mówi szef Genomtecu.

Transakcyjna koncentracja:
Transakcyjna koncentracja:
Od początku roku notowania Genomtecu, którego prezesem i znaczącym akcjonariuszem jest Miron Tokarski, spadły o blisko 50 proc. Cała spółka wyceniana jest obecnie na NewConnect na 60 mln zł. Spółka liczy na to, że jej flagowy program Genomtec ID, którego elementy uzyskały już certyfikację unijną, przyciągnie uwagę zagranicznych graczy branżowych.

Clairfield jako doradca dał już się w tym roku poznać na polskim rynku kapitałowym. W znalezieniu inwestora pomagał notowanej na NewConnect spółce Scope Fluidics, która szukała kupca na system diagnostyczny PCR|One, służący do szybkiego wykrywania zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Na transakcję w lipcu zdecydowała się amerykańska grupa Bio-Rad, która zapłaciła polskiej spółce 100 mln USD z góry, a w kolejnych latach może dopłacić jeszcze 70 mln USD, jeśli system będzie się dobrze sprzedawał.

Tymczasem Genomtec, który we wrześniu ogłosił przegląd opcji strategicznych, a w październiku złożył w KNF prospekt w sprawie przeniesienia się z małego rynku na duży, na koniec trzeciego kwartału miał na kontach niespełna 2 mln zł gotówki. Na jak długo wystarczą te pieniądze i jak spółka chce się finansować, nim znajdzie nowego inwestora?

- Zdajemy sobie sprawę, że w procesie transakcyjnym bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego. Jest to istotne z punktu widzenia optymalnej pozycji negocjacyjnej. Mając to na uwadze, rozważamy różne opcje dalszego finansowania, takie jak podwyższenie kapitału, finansowanie dłużne oraz dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych. Obecnie mamy jeszcze ponad 4 mln zł przyznanych i niewykorzystanych dotacji na prace w obszarze badań i rozwoju - mówi Miron Tokarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane