Giełdy w USA w dół po danych o inflacji i degradacji Intela

(Marek Druś)
17-10-2006, 16:53

Na amerykańskich giełdach dominuje podaż. Indeksy idą w dół, Dow Jones oddala się od psychologicznej bariery 12.000 pkt., do której brakowało mu w poniedziałek tylko 3 pkt. Nastroje inwestorów popsuła drożejąca ropa i dane o inflacji.

Na amerykańskich giełdach dominuje podaż. Indeksy idą w dół, Dow Jones oddala się od psychologicznej bariery 12.000 pkt., do której brakowało mu w poniedziałek tylko 3 pkt. Nastroje inwestorów popsuła drożejąca ropa i dane o inflacji.

Cena ropy rośnie już kilka dni z rzędu. Ostatnio powróciła ponad poziom 60 USD za baryłkę. Jak duży wpływ mają ceny energii na inflację pokazały przedstawione przed sesją dane. Ceny produkcji sprzedanej spadły we wrześniu w USA o 1,3 proc., co spowodowane jest największym od 20 lat spadkiem cen energii. To największy spadek cen produkcji sprzedanej od trzech lat. W ujęciu bazowym ceny produkcji sprzedanej wzrosły o 0,6 proc., najmocniej od stycznia 2005 roku. Powodem jest największy od 15 lat wzrost cen pojazdów mechanicznych. Ekonomiści prognozowali 0,7 proc. wzrostu cen produkcji sprzedanej i 0,2 proc. inflacji bazowej.

Poza danymi makro największy wpływ na zmiany kursów mają wyniki kwartalne spółek. Prawie dwukrotny wzrost zysku wywołał popyt na akcje domu maklerskiego Merrill Lynch. Lepsze niż oczekiwano wyniki przełożyły się także na wzrost kursu Johnson & Johnson. Mocno drożeją akcje operatorów giełd towarowych Chicago Mercantile Exchange i Chicago Board of Trade, które postanowiły się połączyć. Wartość transakcji to ok. 8 mld USD.

Impulsem do przeceny spółek technologicznych jest wyprzedaż akcji Intela. Spowodowało ją obniżenie rekomendacji lidera rynku mikroprocesorów z „kupuj” do „neutralnie” przez Goldman Sachs. Analitycy uznali, że oczekiwania wobec spółki są zbyt optymistyczne. W ich ocenie w lepszej sytuacji jest AMD. Nie pomogło to jednak rywalowi Intela, jego kurs wyraźnie spada.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w USA w dół po danych o inflacji i degradacji Intela