Gigantyczny short na ropie o krok od rozliczenia

2,9 mld USD – taki przychód osiągnie rząd Meksyku z rozliczenia instrumentów, którymi zabezpieczył sobie rok temu ceny sprzedawanej ropy naftowej.

Meksykański rząd otrzyma od wystawców nabytych przez siebie opcji sprzedaży ropy naftowej 2,9 mld USD, szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Instrumenty zostaną rozliczone na koniec listopada. Jak co roku od 1990 r. latem ubiegłego roku administracja w Ciudad de Mexico zawarła z globalnymi instytucjami finansowymi szereg transakcji zabezpieczających ją przed spadkiem cen produkowanej przez kraj ropy. Zabezpieczona cena sprzedaży ropy od grudnia 2015 r. do listopada 2016 r. wynosiła 49 USD za baryłkę. Tym samym była o 42 proc. wyższa od średnich rzeczywistych notowań wydobywanej przez Meksyk mieszanki surowca za ostatnie 12 miesięcy.

- To narzędzie pozwoliło meksykańskiej gospodarce łagodniej przejść przez szok związany z niższymi cenami ropy. Dało to ministrowi finansów czas na dostosowanie się do nowej sytuacji – komentował w rozmowie z Bloombergiem Carlos Capistran, ekonomista banku BofA ML.

To już drugi rok z rzędu, kiedy Meksyk zarobi na wykupieniu zabezpieczenia, co dotąd jeszcze się nie zdarzyło. W 2015 r. wypłata sięgnęła 6,4 mld USD i przekroczyła dotychczasowy rekord – 5,1 mld USD wypłacone w 2009 r. Koszty zawierania transakcji zabezpieczających sięgały od 1990 r. średnio blisko 1 mld USD rocznie. Używane przez Meksyk opcje sprzedaży dają mu prawo, ale nie obowiązek sprzedaży ropy po uzgodnionej wcześniej z wystawcą cenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu