Główna ekonomistka EBOR: 500+ utrudnia Polsce inwestycje w przyszłość

opublikowano: 06-12-2019, 11:46

Prof. Beata Smarzyńska-Javorcik w rozmowie z „Pulsem Biznesu” mówi o nierównościach zarobkowych, rozdawaniu zamiast inwestowania i globalizacji.

Nierówności ekonomiczne w Polsce rosną – wynika z opracowania naukowców z London School of Economics. Beata Smarzyńska-Javorcik, Profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego i pierwsza Polka, która została główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, zwraca uwagę, że to istota kapitalizmu.

Więcej dla wszystkich

- 30 lat temu w Polsce socjalistycznej nie było związku pomiędzy wykształceniem a pracą, pomiędzy produktywnością a płacą, a zatem mieliśmy sztuczną równość. Kiedy zmienił się system gospodarczy, nieunikniona była dekompresja zarobków, a więc ich rozrzut się rozszerzył. W pewnym sensie tego społeczeństwo chciało – chcieliśmy, by osoby które lepiej pracują, zarabiały więcej. W ostatnich latach nałożył się na to postęp technologiczny i częściowo globalizacja. W ten sposób wzrosły nierówności, co pokazują statystyki: zarobki 30 proc. najbogatszych Polaków rosły znacznie szybciej niż pensje pozostałych obywateli kraju.

Ekonomistka podkreśla, że pod względem wynagrodzeń konsekwentnie gonimy Zachód. EBOR zbadał lata 1989-2016. Okazało się, że w tym okresie we wszystkich grupach zarobkowych w Polsce wynagrodzenia rosły szybciej niż w krajach G7.

- To oznacza, że tzw. absolutny poziom życia poprawił się wszystkim obywatelom, co wśród państw byłego bloku wschodniego udało się tylko Polsce i Turcji – mówi główna ekonomistka EBOR.

Ciemna strona 500+

Czy przyczynił się do tego program 500+, flagowy projekt rządu?

- Program 500+ pomaga w walce z biedą, natomiast według szacunków ekonomistów wystarczyłoby jedynie 12 proc. obecnych wydatków na ten program, by pomóc biednym – twierdzi Beata Smarzyńska-Javorcik

Wydając dużo, tracimy szansę na lepsze inwestycje.

- Gdy rozdajemy pieniądze wszystkim, w budżecie państwa zostaje mniej na inwestycje w przyszłość - w badania i rozwój, edukację, a więc to, co pomoże krajowi w rozwoju długoterminowym. Drugą negatywną konsekwencją programu jest zniechęcenie do pracy ok. 100 tysięcy kobiet. Mamy starzejące się społeczeństwo, dużą emigrację i obniżony wiek emerytalny – w tych okolicznościach dodatkowe ograniczanie dostępności rąk do pracy nie jest dobrą polityką. Stworzy to poważny problem w systemie emerytalnym – zauważa główna ekonomistka EBOR.

Najważniejszym problemem europejskiej gospodarki jest niepewność związana z wojną handlową na linii USA – Chiny. Pogląd, że globalizacja szkodzi amerykańskiej gospodarce, jest coraz bardziej rozpowszechniony wśród polityków za oceanem, a to oznacza, że działania Stanów Zjednoczonych nie będą sprzyjać nastawionej na eksport Europie.

- Modelowo osoby, które stracą pracę z powodu konkurencji ze strony importu, znajdą ją w sektorze eksportowym. Problem polega na tym, że w niektórych rejonach bardzo dużo ludzi odczuwa skutki konkurencji ze strony Chin i nie ma możliwości zastąpienia utraconych przez nich etatów stanowiskami w sektorach eksportowych. Dlatego w USA przez lata narastało niezadowolenie społeczne – wyjaśnia Beata Smarzyńska-Javorcik.

dzieci, pieniądze
Fotolia
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane