Goldman Sachs tłumaczy, dlaczego dekoniunktura w górnictwie będzie trwać

Wiele kopalni węgla ma ujemną wartość, jednak będą one działały, dopóki ich właściciele nie stracą płynności, przewiduje bank Goldman Sachs.

Zobacz więcej

Goldman Sachs, fot.:Bloomberg

fot. Bloomberg

Globalna branża górnictwa węglowego będzie utrzymywać produkcję tak długo jak to możliwe, wywierając w ten sposób presję na dalszy spadek cen surowca, napisali w najnowszym raporcie specjaliści amerykańskiego banku inwestycyjnego. Branża wydobywcza charakteryzuje się tym, że surowiec można przechowywać dłuższy czas, jednak kiedy możliwości przechowywania wyczerpią się, następuje załamanie cen poniżej kosztu bieżącego produkcji, aby doprowadzić rynek do równowagi, wynika z raportu. W tym przypadku bardzo niskie ceny węgla będą się musiały utrzymać dłużej, zwiększając niekorzystny wpływ na przedsiębiorstwa z branży, ponieważ wielu producentów węgla będzie go dalej wydobywać mimo strat, przewiduje Goldman Sachs.

„Wartość wielu aktywów górniczych jest ujemna ze względu na regulacje związane z ochroną środowiska. Jednak ich właściciele wstrzymają wydobycie dopiero, gdy skończy im się gotówka, a to dlatego, że będą się starali odwlec w czasie koszty uzdatnienia terenów górniczych, odpraw dla zwalnianych pracowników oraz kar związanych z niezrealizowaniem umów handlowych” – napisano w raporcie.

Zdaniem Goldman Sachs amerykańskim producentom węgla gotówki starczy jeszcze na 12 miesięcy i właśnie przez ten okres ceny węgla będą znajdować się pod presją, pogłębiając problemy przedsiębiorstw z branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Goldman Sachs tłumaczy, dlaczego dekoniunktura w górnictwie będzie trwać