Google kupił biurowiec w Warszawie

opublikowano: 07-03-2022, 20:00

Informatyczny gigant kupił nad Wisłą biurowiec na 2,5 tys. miejsc pracy. To trzecia taka inwestycja Google’a po Nowym Jorku i Londynie. I największa transakcja biurowa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie były powody zakupu biurowca w Warszawie, tym bardziej, że to już nie pierwsza taka transakcja Google’a na świecie
  • gdzie jeszcze informatyczny gigant i za ile nabył biurowce
  • jakie biznesowe i technologiczne nadzieje firma wiąże w polskim i środkowoeuropejskim rynkiem

Google w Warszawie stacjonuje w biurowcu przy ul. Emilii Plater, w bardzo bliskim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. W październiku ubiegłego roku informatyczny gigant wynajął dodatkowo ponad 20 tys. powierzchni biurowej w The Warsaw HUB z opcją zwiększenia metrażu w należącym do Ghelamco wielofunkcyjnym kompleksie wieżowców na warszawskiej Woli. Zainstalował tam centrum rozwoju technologii chmurowych. Od pewnego czasu mówiło się, że jest zainteresowany kupnem biurowca, co... właśnie następuje.

Google Poland dopina formalności i staje się właścicielem dwóch z trzech wieżowców w kompleksie The Warsaw HUB. Wartość transakcji podana przez Ghelamco wynosi blisko 583 mln EUR. Google komunikuje nieco wyższą kwotę – 2,7 mld zł, uwzględnia jednak nakłady na rozwój powierzchni biurowej i swojego technologicznego centrum.

Od wynajmu po zakup
Od wynajmu po zakup
Google w ostatnich miesiącach wynajmował powierzchnię w kompleksie biurowym The Warsaw Hub. Teraz przechodzi ona na jego własność.
fot. ARC

Największa transakcja w regionie

W skład kompleksu The Warsaw HUB wchodzą trzy wieże. Dwie 130-metrowe, biurowe są połączone z pasażem handlowym i częścią podziemną. Poza Google’em powierzchnię wynajmowały tu m.in. Cushman & Wakefield, Getin Noble Bank, Standard Chartered, GATX, Atradius, Elanco, GrECo, OmniOffice. I mimo zmiany właścicielskiej nadal w biurowcach pozostaną.

W trzeciej z wież kompleksu znajdują się hotele: Crowne Plaza i Holiday Inn Express. Ta przestrzeń nadal pozostanie własnością dewelopera, firmy Ghelamco.

- Sprzedaż The Warsaw HUB to największa pojedyncza transakcja biurowa w historii rynku polskiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Ugruntowała pozycję Warszawy wśród najważniejszych rynków inwestycyjnych na świecie – zaznaczył w komunikacie Sean Doyle, szef rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE, spółce doradczej, która pośredniczyła w transakcji.

Wzmocnienie w regionie
Wzmocnienie w regionie
Ruth Porat, wiceprezes i dyrektor ds. finansowych w Google i Alphabet, zaznacza, że zakup biurowca to jednocześnie zapowiedź zwiększenia zaangażowania firmy w Polsce.
Christopher Goodney

Google na świece kupuje biurowce

Dla Google to trzecia tego rodzaju inwestycja na świecie. W Londynie gigant kupił kompleks biurowy Central Saint Giles za 1 mld USD. W Nowym Jorku natomiast za 2,1 mld USD nabył St. John’s Terminal.

– Firma Google otworzyła swoje pierwsze biura w Polsce 16 lat temu i nadal dokonuje znaczących inwestycji w polską gospodarkę, zapewniając setki wysokiej jakości miejsc pracy. Najnowsze przedsięwzięcie firmy, inwestycja w The Warsaw HUB za blisko 700 mln USD, pokazuje zaufanie Google do polskiego klimatu biznesowego i jest szansą na wzrost gospodarczy dla obu naszych krajów. Przełomowe pomysły powstają dzięki współpracy, dlatego widzę świetlaną przyszłość dla Polski i Stanów Zjednoczonych. Mamy razem wiele do zrobienia - zaznacza Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Adam Malczak, rzecznik prasowy Google w Polsce, zaznacza, że firma traktuje Warszawę jako miejsce atrakcyjne dla specjalistów rozwijających najbardziej zaawansowane technologie informatyczne, miasto zdolne przyciągać talenty z całego świata. Zapowiada przy okazji intensywny rozwój warszawskiego centrum technologii chmurowych. Jak zapewnia, powstają w nim technologie o globalnym wymiarze, dzięki czemu chętni pracować w Warszawie są inżynierowie i inżynierki oprogramowania z całego świata.

– Jesteśmy dumni, że możemy pogłębić nasze zaangażowanie w kraju inwestując w zakup kompleksu biurowego The Warsaw HUB - zaznaczyła Ruth Porat, wiceprezes i dyrektor ds. finansowych w Google i Alphabet.

Stopniowe zwiększanie zatrudnienia

Zakup biurowca na razie nie będzie oznaczać przeprowadzki z dotychczasowego lokum. Niemniej jednak Google podaje, że będzie dysponować łączną powierzchnią dla 2,5 tys. pracowników, zastrzega, że - ze względu na opcje pracy zdalnej lub hybrydowej - może być ich więcej. Obecnie firma w Polsce zatrudnia 1 tys. osób, w tym 600 inżynierów oprogramowania.

Przypomnijmy, firma uruchomiła w Warszawie region Google Cloud. Stąd obsługuje klientów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podano, to inwestycja, której wartość opiewa na 2 mld USD.

Dodatkowo kilka lat temu na warszawskiej Pradze otwarty został kampus Google for Startups, miejsce wsparcia regionalnych start-upów o globalnych ambicjach biznesowych. Tego typu placówki działają także w Madrycie, Sao Paulo, Seulu, Tel Awiwie, Tokio. Wprawdzie warszawski ośrodek przedsiębiorczości technologicznej ma pozostać w dotychczasowym trybie pracy, jednak w wyniku wybuchu pandemii COVID-19, w centrali Google for Startups zaczęto rozważać opcje dopasowujące aktywność placówek do realiów rynkowych i nowych potrzeb spółek technologicznych. W czerwcu 2021 r. przestrzeń dla start-upów w dzielnicy Shoreditch we wschodnim Londynie została tym samym zamknięta. Współpraca z młodymi spółkami została przeniesiona do online’u.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane