Gorsze prognozy dla złotego

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 04-03-2019, 22:00

Rynkowi analitycy ponownie obniżyli prognozy dla polskiej waluty. Na początku marca rynkowy konsens zakłada, że kurs euro do końca roku utrzyma się w pobliżu 4,30 zł.

Złoty od dłuższego czasu nie cieszy się sentymentem. Rok 2018 przyniósł zapaść na rynkach wschodzących, a pierwsze dwa miesiące roku nie przyniosły poprawy. Od lipca 2018 r. kurs EUR/PLN porusza się w przedziale 4,25-4,35 zł przy stosunkowo niskiej zmienności. Według większości analityków sytuacja na rynku złotego pozostanie stabilna do końca roku. Mediana prognoz zebranych przez agencję Bloomberg zakłada, że na koniec grudnia za euro zapłacimy 4,29 zł, a więc mniej więcej tyle samo, ile obecnie.

Największymi optymistami są eksperci Swedbanku oraz Raiffeisena, którzy typują poziom 4,10 zł za euro na koniec 2019 r. Podobnie jak poprzednio, najbardziej pesymistycznie na perspektywy złotego zapatrują się analitycy Bayerische Landesbanku oraz Banku Julius Baer, wieszczący wzrost kursu euro do 4,42 zł i 4,45 zł.

Pod koniec roku możemy liczyć na nieco tańszego dolara, lecz także w tym przypadku w ciągu ostatniego miesiąca prognozy zmieniły się na niekorzyść złotego. Obecnie prognozowana na koniec roku cena „zielonego” wynosi 3,66 zł wobec 3,58 zł na początku lutego. Większych zmian nie ma w przypadku franka szwajcarskiego. Rynkowy konsens nadal zakłada, że utrzyma parytet 1 do 1 z dolarem, co na polskim rynku przełoży się na kurs rzędu 3,73-3,76 zł za franka. Zmieniło się natomiast nastawienie wobec brytyjskiego funta. Mediana prognoz zakłada kurs na poziomie 4,98 zł na koniec roku. To prognoza o 15 groszy wyższa niż miesiąc wcześniej. W tym przypadku rynek zdążył uprzedzić analityków, od początku roku podnosząc kurs GBP/PLN z 4,76 zł do ponad 5,00 zł.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu