Gospodarka Australii wzrosła najsłabiej od niemal dekady

opublikowano: 05-06-2019, 09:18

Początek 2019 r. nie był szczególnie udany dla australijskiej gospodarki. Rozwijała się bowiem a najwolniejszym tempie od niemal dekady.

PKB największej gospodarki antypodów zwiększył się w pierwszym kwartale 2019 r. o zaledwie 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, wynika z zaprezentowanych w środę danych przez Urząd Statystyczny w Sydney. W ujęciu rocznym wzrost wyhamował do 1,8 proc. co jest najniższym tempem od ostatniego globalnego kryzysu finansowego. Odczyt okazał się zgodny z oczekiwaniami większości ekonomistów. 

Australia
Australia
ARC

Jedną z przyczyn jest wzrost oszczędności przez gospodarstwa domowe, które cięły swoje wydatki.

Dane potwierdzają, że gospodarka zaczęła 2019 r. bardzo delikatnie - powiedziała Sarah Hunter, szefowa działu makroekonomii w BIS Oxford Economics w Sydney. Jej zdaniem, konsumenci nadal borykają się ze słabym wzrostem dochodów, do czego przyczynił się opór spowodowany gwałtownie spadającymi cenami domów.

Raport wskazuje, że kluczowymi czynnikami wzrostu gospodarczego były w pierwszych trzech miesiącach tego roku wydatki rządowe oraz eksport, każdy dorzucając po 0,2 proc. do PKB.

Z kolei o 2,5 proc. spadły inwestycje mieszkaniowe, a koszty przeniesienia własności nieruchomości zmniejszyły się o 13 proc. w związku z pogorszeniem się koniunktury, łącznie obniżając o 0,3 punktu procentowego wzrost gospodarczy.

Wskaźnik oszczędności gospodarstw domowych zwiększył się natomiast do 2,8 proc. ze skorygowanych 2,6 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2018 r.

Australijska gospodarka jest u progu 28 lat ekspansji, wydłużając dotychczasowy rekord świata; ale czynniki wzrostu coraz mocniej przerzedzają się wraz z końcem boomu w górnictwie i nieruchomościach. 

W miniony wtorek, bank centralny Australii po raz pierwszy od trzech lat  zdecydował się na obniżkę stóp aby chronić gospodarkę w związku z pogorszeniem globalnej koniunktury. Chce doprowadzić do wzrostu zatrudnienia i wyższej inflacji. RBA obniżył główną stopę o 25 pkt. bazowych do 1,25 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane