Gospodarka Francji odbiła w II kw, ale perspektywy są pesymistyczne

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 29-07-2022, 09:27
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po słabym początku roku, w drugim kwartale francuska gospodarka powróciła do wzrostu, a ten okazał się wyższy niż oczekiwano. Perspektywy wydają się jednak mocno niepewne, informuje Bloomberg.

fot. Cyril Marcilhacy/Bloomberg

Wstępny odczyt pokazał, że w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. PKB Francji wzrósł o 0,5 proc. To wynik dużo lepszy od prognoz, których mediana sugerowała zwyżkę rzędu 0,2 proc. W pierwszy trzech miesiącach br. gospodarka skurczyła się natomiast o 0,2 proc.

Nie wszystko jednak wygląda tak optymistycznie. Drugi kwartał z rzędu spadały wydatki konsumentów, które mają ogromny udział w kreowaniu PKB. W samym czerwcu odnotowały spowolnienie dynamiki wzrostu do 0,2 proc. zaś wynik za maj został zweryfikowany do 0,4 proc. z 0,7 proc. poprzednio.

Na dodatek zaufanie wśród francuskich gospodarstw domowych spada od siedmiu miesięcy z rzędu i w lipcu osiągnęło najniższy poziom od 2013 roku.

Odczyty potwierdzają, że Francja w dużej mierze otrząsnęła się z szoku wywołanego pandemią, ale wojna na Ukrainie i towarzyszący jej kryzys energetyczny mocno obciążają perspektywy. Przy stale rosnącej inflacji i sondażach wskazujących na słabe zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw, należy spodziewać się ponownego skurczenia się gospodarki w III kw. – ocenia Maeva Cousin, ekonomistka Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane