Gospodarka Indii wyhamowała do „normalnego” tempa wzrostu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-11-2022, 05:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pod nadspodziewanie udanym drugim kwartale br. w kolejnym tempo wzrostu indyjskiej gospodarki wyraźnie wyhamowało, schodząc w „normalne” rejony. Istnieją obawy, że słabszy eksport i inwestycje będą nadal ograniczać aktywność trzeciej pod względem wielkości gospodarki Azji, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Oczekuje się, że w III kw. 2022 r. PKB Indii wzrósł już „tylko” o 6,2 proc. w ujęciu rocznym. To o ponad połowę mniej niż w okresie kwiecień-czerwiec, kiedy gospodarka odnotowała 13,5-procentowy wzrost. Należy jednak pamiętać, że w analogicznym okresie 2021 r. kraj był dotknięty bardzo silną falą infekcji COVID-19 i działał w reżimie sanitarnym.

Prognozy zakładają, że w IV kw. gospodarka nadal będzie wyhamowywać, m.in. z uwagi na rosnące stopy procentowe. Mediana prognoz zakłada wzrost PKB rzędu 6,1-6,2 proc., podczas gdy Bank Rezerw Indii spodziewa się 6,3-procentowego tempa.

Indyjska gospodarka powinna znajdować wsparcie przede wszystkim w odżywających po pandemii usługach, które powinny ograniczać negatywny wpływ osłabienia globalnego popytu na towary i produkty.

Ministerstwo finansów ostrzega, że globalne spowolnienie może osłabić perspektywy eksportowe kraju. Tymczasem Bank Rezerw Indii podniósł główną stopę procentową do 5,9 z 4,0 proc. w maju i powszechnie oczekuje się, że do końca marca 2023 r. wzrośnie o 60 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane