Gospodarka Włoch znów się skurczyła, ale mniej niż oczekiwano

opublikowano: 05-03-2019, 15:24

Wbrew wielu czarnym scenariuszom, ostatnie miesiące 2018 r. nie pogrążyły włoskiej gospodarki. Co prawda odnotowała ona spadek, ale mniejszy niż oczekiwano. Prowadzi ona jednak swoisty „flirt” z recesją co budzi wątpliwości odnośnie prognozowanego przez rząd wzrostu w bieżącym roku.

W ostatnim kwartale minionego roku PKB Włoch skurczył się o 0,1 proc. Tymczasem pierwszy odczyt wskaźnika wskazywał na co najmniej 0,2 proc. zniżkę. Był to jednak drugi z rzędu kwartalny spadek (poprzednio o około 0,15 proc.), co oznacza, że Włochy były jedynym krajem w strefie euro, który w tym okresie pogrążył się w technicznej recesji.

Flaga Włoch nad pomnikiem  Vittorio Emanuele II, Rzym
Zobacz więcej

Flaga Włoch nad pomnikiem Vittorio Emanuele II, Rzym fot. B. Bönsch / Arco Images / Forum

Na wynik negatywny wpływ miał niższy poziom zapasów w gospodarce.  Spadły również wydatki publiczne, dynamizując spadek produkcji pod koniec ubiegłego roku. Wzrosła z kolei, choć tylko o 0,1 proc. konsumpcja oraz eksport o 1,3 proc. 

W porównaniu do IV kwartału 2017 r. PKB nie uległ zmianie.

Trzecia co do wielkości gospodarka strefy euro odnotowała dalszy spadek produkcji w lutym, spadały też wskaźniki zaufania. W bieżącym roku – zdaniem ekonomistów - gospodarka borykać się będzie z ryzykiem stagnacji, przy utrzymującym się dwucyfrowym bezrobociu i braku postępów w zmniejszaniu zadłużenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu