Hindusi przeciwni wygórowanym żądaniom cenowym Rosji

DI, IAR
opublikowano: 01-06-2008, 13:06

Przedstawiciele indyjskiego resortu obrony są  poirytowani eskalacją żądań cenowych przez rosyjskich eksporterów broni. Rosjanie nieoczekiwanie podnieśli dwukrotnie cenę za dostawę do Indii 80  helikopterów bojowych MI-17, które miały wzmocnić zdolność obronną Indii na  granicy z Chinami.

Kontrakt indyjsko-rosyjski podpisano w ubiegłym roku. Opiewał na 650 milionów dolarów. Źródła indyjskiego ministerstwa obrony ujawniły, że w ostatnich dniach Rosjanie zażądali renegocjacji umowy i zapowiedzieli, że za dostawę helikopterów żądają ponad miliarda dolarów.

Hindusi ostrzegają, że zerwą umowę, jeśli Rosja nie wycofa wygórowanych, ich zdaniem, roszczeń cenowych. W takim wypadku Indie ogłoszą międzynarodowy przetarg na dostawę helikopterów bojowych. Jednocześnie wiadomo już, że w wyniku konfliktu dostawy helikopterów dla indyjskiej armii opóźnią się co najmniej o rok.

To nie pierwszy tego typu konflikt między Indiami i Rosją. Od kilku lat trwają negocjacje w sprawie sprzedaży Indiom zmodernizowanego lotniskowca „Admirał Gorszkow”. Jego remont w rosyjskiej stoczni ciągnie się latami. Tymczasem Rosjanie już kilkakrotnie podnieśli cenę za sprzedaż i modernizację jednostki, budząc tym irytację szefów

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu