Czytasz dzięki

Historia Polcoloritu bez happy endu

opublikowano: 06-07-2015, 22:00

Z akcjami producenta płytek inwestorzy będą się pewnie żegnać bez większego żalu.

300 mln zł — na tyle w 2004 r. inwestorzy giełdowi wyceniali Polcolorit. Teraz główna akcjonariuszka chce skupić wszystkie akcje po cenie 0,74 zł, co przekłada się na wycenę spółki na poziomie 13,3 mln zł.

Droga producenta płytek ze szczytu na dno była krótka i bolesna dla inwestorów, którzy kupowali akcje w ofercie publicznej i później, licząc na to, że w końcu nastąpi przełom i biznes zacznie się na powrót kręcić. Tak się nie stało, na co wpływ miały nie tylko czynniki makroekonomiczne (kryzys w budownictwie mieszkaniowym, rosnąca konkurencja), ale także problemy wewnątrz firmy, przejawiające się m.in. w konfliktach na linii zarząd-rada nadzorcza.

Efekt był taki, że Polcolorit, który jeszcze w 2004 r. zarobił na czysto ponad 16 mln zł, przez ostatnich pięć lat nad kreską był tylko raz — i to symbolicznie, bo zysk netto za 2014 r. wyniósł 0,1 mln zł. Przychody skurczyły się o połowę. Na GPW notowani są jeszcze dwaj producenci płytek: Rovese (ma szerszy asortyment, bo produkuje też ceramikę sanitarną) oraz Nowa Gala.

Akcje obu przez 10 lat potaniały o 70-80 proc. Stopa zwrotu z akcji Polcoloritu to minus 97 proc. Wezwanie na 4,27 mln akcji Polcoloritu ogłosiła Barbara Urbaniak-Marconi. Zapisy rozpoczną się 27 lipca i potrwają do 1 września.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane