Hiszpania: najgorszy początek roku na rynku pracy od czterech lat

opublikowano: 26-04-2018, 13:36
aktualizacja: 26-04-2018, 13:36

Rynek pracy w Hiszpanii zanotował najgorszy początek roku od 2014 r., pomimo silnego ożywienia gospodarczego i wcześniejszego tygodnia związanego ze świętem Wielkiej Nocy.

Liczba osób zatrudnionych spadła o 124,1 tys. do 18,874 mln w ciągu trzech pierwszych miesięcy br., wynika z danych opublikowanych przez National Statistics Office. 

Podczas gdy pierwszy kwartał jest tradycyjnie słabym okresem dla rynku pracy w Hiszpanii, spadek w tym roku nastąpił pomimo wczenej Wielkanocy, który to okres  powinien przynieść korzyści z pracy usługowej.

Ogólna stopa bezrobocia niespodziewanie wzrosła do 16,74 proc., w porównaniu z szacowanym przez ekonomistów spadkiem do 16,45 proc. W porównaniu z I kwartałem 2017 r. bezrobocie zmniejszyło się o prawie pół miliona osób.

Te rozczarowujące dane kontrastują z optymistyczną prognozą hiszpańskiego rządu zakładającą, że w tym roku stopa bezrobocia spadnie do 15 proc.

W środę minister gospodarki, Roman Escolano stwierdził, że administracja jest pewna, że Hiszpania osiągnie cel, jakim jest osiągnięcie 20 mln pracowników do 2020 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Hiszpania: najgorszy początek roku na rynku pracy od czterech lat