Hiszpania nie zrealizuje celu deficytowego

opublikowano: 19-04-2016, 13:05

Hiszpański rząd przyjął na 2016 r. cel deficytu budżetowego na poziomie 3,6 proc. PKB i stwierdził, że liczba ta nie spadnie poniżej progu ustanowionego przez Unie Europejską (3 proc.) do 2017 r., informuje agencja Associated Press.

Madryt prowadzi obecnie korektę swoich szacunków, po tym jak w ubiegłym roku deficyt osiągnął wartość 5 proc. PKB zamiast zakładanej relacji na poziomie 4,2 proc. Wstępnie oczekiwano, że w tym roku w kasie zabraknie środków o wartości 2,8 proc. PKB. Prognoza ministerstwa gospodarki na 2017 r. mówi o wartości na poziomie 2,9 proc., co wydaje się jednak – zdaniem wielu ekonomistów – raczej kwestią życzeń.

Rząd centralny winą za nadmierne wydatki obciążą autonomiczne regiony Hiszpanii i planuje obniżyć je o 2 mld EUR w tegorocznym budżecie. Mimo problemów z realizacją zakładanego celu UE, postęp w redukcji wydatków jest znaczący. W szczycie ostatniego kryzysy finansowego w 2009 r. relacja deficytu do PKB wynosiła bowiem 11,2 proc. 

Wzrost gospodarczy w tym roku ma zwolnić do 2,7 proc. zaś w przyszłym do 2,4 proc. W ubiegłym roku PKB tego kraju zwiększył się o 3,2 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane