Holendrzy zwiększyli udziały w Air France-KLM

opublikowano: 27-02-2019, 07:56

Holenderski rząd zwiększył zaangażowanie w przewoźnika lotniczego Air France-KLM Group. Obecnie posiada w nim 13 proc. udziałów. Ruch ten zaskoczył Francuzów, a decyzja wynika z chęci uzyskania przez Holendrów większej „równości” w spółce.

KLM, były flagowy holenderski przewoźnik lotniczy połączył się z Air France w 2004 r. W opinii holenderskiego ministerstwa finansów, ma on, jak również lotnisko Schiphol w Amsterdamie ogromne znaczenie dla gospodarki i zatrudnienia w Holandii.

Samoloty KLM
Zobacz więcej

Samoloty KLM fot. Bloomberg

Nasza decyzja jest wyraźna. KLM ma po prostu zbyt mało wpływu na spółkę, aby móc dobrze zaopiekować się holenderskim interesem publicznym. Ten krok pokazuje nasze długoterminowe zaangażowanie w całą firmę – powiedział Wopke Hoekstra, szef holenderskiego resortu finansów.

Dotychczas Holendrzy posiadali jedynie 5,9 proc. udziałów i muszą jeszcze ich trochę dokupić, by wyrównać parytet z Francją, która dysponuje 14-proc. udziałów.

Air France i KLM działają częściowo niezależnie od ich fuzji poprzez skomplikowane porozumienie, które jednak nie jest do końca w pełni efektywne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu