Hollywood wpuści kasę funduszu do pralni

21 Concordia sfinansuje akwizycje, które przygotowuje notowane na NewConnect przedsiębiorstwo usługowe.

Nazwa firmy z Sierpca może mylić, bo nie chodzi o amerykańską Fabrykę Snów, ale o notowaną na NewConnect spółkę oferującą usługi dla biznesu — od sieci pralni dla małych i średnich firm, poprzez pralniomaty dla klientów indywidualnych po wynajem odzieży roboczej i mat wejściowych dla biur, hoteli, szpitali i urzędów. Hollywood właśnie wpuścił inwestora. Fundusz private equity 21 Concordia zapłacił 14,9 mln EUR za prawie 40 proc. udziałów w spółce.

— Andrzej Konieczkowski [prezes i największy udziałowiec spółki — przyp. red.] zaczął projekt konsolidacji rynku pralni przemysłowych. Chcemy dostarczyć mu kapitał na dalsze przejęcia — mówi Dawid Sukacz, zarządzający 21 Concordia w Polsce.

Pole do popisu jest spore. W Polsce działa 5,5 tys. firm świadczących usługi pralnicze, które odbierają miesięcznie 30,9 tys. ton odzieży. Konsolidacja prowadzona przez Hollywood znalazła już odzwierciedlenie w wynikach — grupa miała 67 mln zł przychodów i 7,7 mln zł zysku netto w 2015 r., a rok wcześniej — 44 mln zł przychodów i 2,8 mln zł zysku. Od 2013 r. Hollywood świadczy też usługi na rynku niemieckim.

— Chcemy przejąć spółkę świadczącą usługi pralnicze na rynku niemieckim i dokonać kilku kolejnych akwizycji w tym segmencie w Polsce — mówi Andrzej Konieczkowski. Zaznacza, że głównym motorem wzrostu przychodów spółki będzie wynajem odzieży roboczej. W Polsce popularność tej usługi jest 3-4-krotnie mniejsza niż w Europie Zachodniej i USA.

— Zakładając, że w przyszłości poziom penetracji rynku wynajmu odzieży będzie podobny do niemieckiego, może osiągnąć wartość ok 1.75 mld zł rocznie. Fundusz ułatwi też inwestycje w usługę wynajmu odzieży roboczej — mówi Dawid Sukacz.

21 Concordia zamknął pierwszy na Polskę fundusz private equity w ubiegłym roku (100 mln EUR). Fundusz inwestuje w małe i średnie spółki z dużym potencjałem wzrostu. Ma udziały w giełdowym Textil Markecie, właścicielu sieci dyskontów odzieżowych. Niedawno kupił sieć sklepów z odzieżą dla dzieci Wójcik. Przejął też spółkę windykacyjną EGB, ale zdążył sprzedać już część zajmującą się windykacją, zostawiając sobie faktoring.

— Interesują nas wszystkie obszary poza nieruchomościami. Najchętniej dostarczamy kapitał na rozwój, wchodząc do spółki, by sfinansować nowe moce produkcyjne lub akwizycje — mówi Dawid Sukacz. Fundusz należy do 21 Partners, europejskiej grupy funduszy private equity zarządzającej 1,7 mld EUR. Grupa kojarzona jest głównie z nazwiskiem włoskiego biznesmena — Alessandro Benettona. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane