HSBC: niewielkie ryzyko przekroczenia 55% relacji długu publicznego do PKB

opublikowano: 16-06-2004, 18:11

Ryzyko przekroczenia w Polsce drugiego progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do PKB (55 proc.) jest "stosunkowo niewielkie" w związku z dobrymi wynikami budżetu - uważają analitycy brytyjskiego banku HSBC.

Z opublikowanych we wtorek danych wynika, że deficyt budżetu za okres styczeń-maj był lepszy od oczekiwań i wyniósł 15,3 mld zł, czyli 33,8 proc. tegorocznego planu założonego na 45,3 mld zł (5,3 proc. PKB).

Łączne dochody budżetu do końca maja sięgnęły 40,0 proc. celu założonego na cały rok, wobec 37,2 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku.

"Kondycję finansów publicznych wspiera wysoka dynamika wzrostu PKB, który w I kwartale tego roku w ujęciu rocznym wzrósł o 6,9 proc., a także w mniejszym stopniu rosnąca inflacja (zwiększająca dochody z podatku VAT)" - uważają ekonomiści HSBC.

"Istnieje spora szansa, że deficyt za cały 2004 rok będzie bardzo bliski celu przyjętego przez Ministerstwo Finansów, a ryzyko przekroczenia 55 proc. progu długu publicznego do PKB jest stosunkowo niskie, zwłaszcza w świetle oczekiwanego przez nas umocnienia złotego" - dodali.

W średnim czasie analitycy HSBC znacznie bardziej optymistycznie postrzegają perspektywę złotego niż forinta. "W najbliższych 18 miesiącach prawdopodobne jest znaczne nominalne umocnienie się złotego. W krótkim czasie jednak zanosi się na to, że rynek zechce zrealizować zysk z ostatnich zwyżek złotego, jak tylko będzie jasne, że Marek Belka zapewni sobie poparcie w głosowaniu nad wotum zaufania dla swego rządu w czwartek 24 czerwca" - uważają analitycy HSBC.

Z kolei analitycy Societe Generale napisali w swoim tygodniowym komentarzu, że uzyskanie mandatu przez Marka Belkę może umocnić złotego do 4,50 za euro, szczególnie jeśli uzyskaniu przez Belkę wotum zaufania towarzyszyć będą twarde wypowiedzi członków RPP w sprawie zaostrzenia polityki monetarnej.

Analitycy BNP Paribas sądzą natomiast, że dane dotyczące deficytu budżetowego za pierwsze pięć miesięcy są powodem do optymizmu. "Nie ulega wątpliwości, że gospodarka w stanie boomu jest głównym powodem malejącego deficytu, ale jej strukturalne problemy wciąż czekają na rozwiązanie" - stwierdzili.

Z kolei CSFB (Credit Suisse First Boston) nie wyklucza, że wykonanie budżetu może pogorszyć się w najbliższych miesiącach z uwagi na możliwy spadek dynamiki obrotów handlu detalicznego, która w związku z akcesją wykazała duży wzrost.

asw/ dan/ pwd/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / HSBC: niewielkie ryzyko przekroczenia 55% relacji długu publicznego do PKB