IDMSA przelicytował Leszka Czarneckiego

Eugeniusz Twaróg, Tomasz Siemieniec
opublikowano: 12-03-2010, 00:00

IDMSA dotrzyma słowa. Zostanie współwłaścicielem bardzo dobrze prosperującego banku.

Getin odpadł z rozgrywki, ale WestLB i tak ma trafić w polskie ręce. A potem na giełdę

IDMSA dotrzyma słowa. Zostanie współwłaścicielem bardzo dobrze prosperującego banku.

Najpierw chcieli sami zbudować bank od zera. Skompletowali zarząd, zatrudnili część osób i w październiku 2008 r. złożyli wniosek o licencję w Komisji Nadzoru Finansowego. Potem się rozmyślili. Tzn. projekt pod tytułem własny bank wciąż był aktualny, tyle że IDMSA zdecydował, że zamiast go tworzyć, kupi gotowy. Rynek trochę powątpiewał w te zapowiedzi, bo spółka na przejęcia miała około 100 mln zł. Za takie pieniądze niewiele można kupić. IDMSA przekonywał jednak, że nie zamierza przecież przejmować AIG.

— Wolelibyśmy bank niszowy, który lepiej pasuje do naszej koncepcji, ale transakcję przeprowadzimy raczej na zasadzie okazji inwestycyjnej — mówił podczas prezentacji wyników z 2008 r. IDMSA Rafał Abratański.

Wiceszef spółki tłumaczył wtedy, że nie musiałby też od razu kupować banku w całości, lecz np. na początek mniejszościowy pakiet, a potem w transzach resztę.

Chyba mało kto dawał wiarę tym zapowiedziom. Tymczasem od tamtego momentu upłynął niemal równo rok. I słowo stało się ciałem. Zgodnie z deklaracjami IDMSA kupuje raczej mały bank, na zasadzie okazji inwestycyjnej, i nie w całości.

Nadarzyła się okazja

Z okazjami teoretycznie nie było problemów. IDMSA informował, że zgłaszają się do niego zainteresowani sprzedażą banku, ale nie były to aktywa, która spółka chciałaby za wszelką cenę kupić. Tak było na początku kryzysu finansowego. Potem kiedy branża bankowa zaczęła stawać na nogi, lista potencjalnych nabytków tak się skurczyła, że zdesperowany IDMSA gotów był kupić jakiś mały bank choćby w Rumunii i prowadzić w Polsce działalność na podstawie paszportu europejskiego.

Chyba jednak nie będzie takiej konieczności. Kilka dni temu pisaliśmy, że fundusz private equity Abris Capital Partners negocjuje przejęcie WestLB Bank Polska, zagranicznej ekspozytury West Landes Bank z Dusseldorfu. Poznaliśmy więcej szczegółów transakcji. Dowiedzieliśmy się, że Abris chce kupić bank do spółki z IDMSA. Dla funduszu nie jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Jest już jednym z akcjonariuszy FM Banku, który niedawno rozpoczął działalność. Natomiast IDMSA od dawna mówił, że na początek zadowoli go nawet 30 proc., potem może dokupić resztę. Taki też jest scenariusz rozpisany dla WestLB. Jak się dowiedzieliśmy, większościowym akcjonariuszem zostanie Abris, ale po trzech latach bank zostanie wprowadzony na giełdę, co będzie okazją dla funduszu, żeby "skeszować" inwestycję, a dla IDMSA, żeby zwiększyć zaangażowanie.

— IDMSA i Abris negocjują z Niemcami ostatnie szczegóły. Umowa powinna zostać podpisana do końca marca — twierdzi nasz informator.

Uniwersalny bank

Nie znamy wartości transakcji, ale raczej nie będzie mniejsza niż 180 mln zł. Nie wydaje się, żeby Niemcy byli skłonni sprzedać polską spółkę poniżej wartości jej kapitałów własnych. Z naszych informacji wynika, że Getin Noble Bank dlatego odpadł z negocjacji o kupno WestLB, ponieważ zaoferował za niską cenę.

Leszek Czarnecki, właściciel Getin Holding, chciał kupić ten bank, ponieważ nieźle pasuje on jego grupy finansowej. WestLB jest bankiem niszowym, obsługującym duże firmy i samorządy. Dzięki niemu Getin mógłby wejść na rynek bankowości korporacyjnej, której teraz mu brakuje.

Z kolei IDMSA chciał mieć bank, owszem, niszowy, ale skoncentrowanym na obsłudze klientów detalicznych, i to takich, którzy są klientami IDMSA. Pierwotnie pomysł był taki, żeby do oferowanych już usług maklerskich dodać usługi bankowe, np. kredyty na kupno akcji na rynku wtórnym i pierwotnym. Teraz biznesplan się zmienił. WestLB uchodzi za dobrze poukładany bank, dobre recenzje zbiera jego zarząd.

— Jestem jak najlepszego zdania o menedżmencie WestLB. Zrobił dużo udanych transakcji. Bank jest dobrze prowadzony, ma zdrową książkę kredytową — mówi szef banku działającego na rynku dużych korporacji.

Osoba zbliżona do negocjacji mówi natomiast, że kierownictwo banku jest jednym z ważniejszych aktywów w tej transakcji.

Dlatego, jak wynika z naszych informacji, potencjalni nabywcy zainteresowani są kontynuacją działalności w obecnej formule. Ale chcą też stopniowo przekształcać WestLB w bank uniwersalny. Dałoby się to zrobić, ponieważ IDMSA dysponuje siecią własnych placówek i poprzez biuro maklerskie oraz TFI obsługuje kilkadziesiąt tysięcy klientów indywidualnych.

WestLB ma jedną słabą stronę: dotąd w bardzo dużym stopniu korzystał z finansowania z rynku. Kupcy będą więc musieli nie tylko spłacić akcjonariuszy, ale już na dzień dobry znaleźć pieniądze na prowadzenie działalności. Ale i na to może znaleźć się rada, gdyż IDMSA w swoim TFI ma aktywa wartości 1,3 mld zł.

Czy opłaca się

kupować bank?

Marcin Materna, dyrektor działu analiz DM Millennium

W tej branży liczy się skala działania, dlatego kupowanie banku bez sieci oddziałów czy przynajmniej dużej rzeszy klientów mija się z celem. Z drugiej strony nawet z czegoś małego można zrobić dochodowy biznes. Udowodnił to Getin Bank, który w kilka lat pokazał, że na zwrot z inwestycji wcale nie trzeba czekać 5 lat. Owszem, bank startował w czasach dobrej koniunktury, ale i teraz perspektywy branży nie są wcale takie złe. Sądzę, że dla nowych projektów bankowych pewnym wyznacznikiem będzie to, jak potoczą się losy najmłodszego banku — FM Banku.

WestLB Bank Polska w liczbach

27,8

mln zł

Tyle bank zarobił na czysto w 2008 r.

23,2

mln zł

Taki był zysk netto w 2009 r.

1,5

mld zł

Taką suma bilansową dysponował na koniec

2009 r.

183

mln zł

Takie miał kapitały własne.

50

Tyle osób zatrudnia.

Kilka fuzji wypaliło

Kiedy wybuchł kryzys finansowy i zachodnie banki jeden po drugim wyciągały ręce po wsparcie swoich rządów, wydawało się, że tylko czekać, aż zaczną wyprzedawać zagraniczne aktywa, w tym w Polsce. Wielkich transakcji jednak nie było, chociaż doszło do kilku istotnych przejęć. Największe dotyczy fuzji Santander Polska z AIG Bank Polska (do kupna przymierzał się PKO BP). Hiszpanie kupili 75 proc. akcji, resztę pozostawiając w rękach Amerykanów. Potem Getin, który też startował do AIG, najpierw przejął sieć dilerów banku samochodowego GMAC, a potem kupił cały bank wraz z portfelem kredytowym. Spółkę leasingową GMAC nabył natomiast fundusz Abris, który razem z IDMSA finalizuje przejecie WestLB Bank Polska. Jest jeszcze BZ WBK, który sprzedawany jest przez media od lat. Ostatnio jednak sam właściciel przyznał, że może pozbyć się "perły w swoim portfelu".

Od brokera

do grupy kapitałowej

Pierwszy broker notowany na GPW (od 2005 r.), który wokół domu maklerskiego zbudował grupę kapitałową. Tworzą ją: Idea TFI (100-procentowa własność DM IDMSA), IDMSA.PL Doradztwo Finansowe (100 proc.), Electus, oferujący usługi finansowe dla służby zdrowia (100 proc.), Electus Hipoteczny, który obraca wierzytelnościami (100 proc.), Profinet, udzielający pożyczek gotówkowych (33 proc.), Merchant Securities, broker z Wysp Brytyjskich (17,06 proc.), A-Z Finanse, sieć pośrednictwa finansowego (10 proc.), Incest con Gruop, doradzający w pozyskiwaniu funduszy dla MSP (12,17 proc.). W 2009 r. grupa miała 55 mln zł zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg, Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu