IEA: amerykańska ropa z łupków przekształci rynek energetyczny

opublikowano: 13-11-2019, 11:43

W swoim corocznym raporcie World Energy Outlook IEA stwierdziła, że nawet gdy roczny wzrost produkcji w USA spowalnia tempo obserwowane w ostatnich latach, kraj ten będzie jednak odpowiadał za nawet 85 proc. wzrostu światowej produkcji ropy do 2030 r.

USA  ograniczą zdolność tradycyjnych producentów ropy do zarządzania eksportem - powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. Dodał, że „kraje, których gospodarki zależą wyłącznie od rezerw ropy i gazu, stoją przed poważnymi wyzwaniami”.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

W przyszłym miesiącu w Wiedniu ma odbyć się spotkanie  liderów Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) z ich sojusznikami w celu omówienia dalszych cięć w wydobyciu surowca  ropy.

Według szacunków IEA, wyższa produkcja w USA - rosnąca do 19 mln baryłek dziennie w nadchodzącej dekadzie - zmniejszy posiadany przez członków OPEC i Rosję udział w globalnym rynku ropy naftowej w 2039 r. do 47 proc. z 55 proc. notowanych w połowie pierwszej dekady lat 2000.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy