Im więcej kredytów, tym gorsza spłacalność

opublikowano: 06-08-2018, 22:00

Na 2,15 mln aktywnych mikroprzedsiębiorców, znajdujących się w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), co piąty ma firmowy kredyt

Na 2,15 mln aktywnych mikroprzedsiębiorców, znajdujących się w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), co piąty ma firmowy kredyt — podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Aż 85 proc. ma zobowiązania dotyczące tylko jednego banku. Co ciekawe, zazwyczaj nie jest to bank, z którego przedsiębiorca korzysta jako osoba prywatna.

Dane BIK pokazują, że im więcej jest instytucji, z których korzysta mikrofirma przy finansowaniu swojej działalności, tym gorsza terminowość w spłacaniu zobowiązań. Wśród mikroprzedsiębiorców mających kredyt firmowy średnio 10,4 proc. opóźnia się z jego spłatą powyżej 90 dni. Przy tym podobne opóźnienia ma tylko 8,1 proc. tych spółek, które swoje zobowiązanie zaciągnęły tylko w jednym banku. Odsetek firm ociągających się ze spłatą, które mają kredyty w dwóch bankach, to 16,7 proc. W przypadku finansowania się w czterech i więcej bankach co trzecia mikrofirma ma przynajmniej jedno zobowiązanie, którego spłata jest opóźniona więcej niż 90 dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu