Indeksy giełd Eurolandu oddały połowę porannego wzrostu

(Artur Szymański)
opublikowano: 12-05-2005, 14:35

Indeksy giełd zachodnioeuropejskich utrzymują się na plusach choć mniejszych niż w porannej części notowań. Po południu graczom popsuły nastroje gorsze od oczekiwań wyniki amerykańskiego Wal-Marta.

Indeksy giełd zachodnioeuropejskich utrzymują się na plusach choć mniejszych niż w porannej części notowań. Po południu graczom popsuły nastroje gorsze od oczekiwań wyniki amerykańskiego Wal-Marta.

Najlepiej dziś zachowują się spółki sektora finansowego. Drożeją walory BNP Paribas, ING czy Royal & Sun Alliance, które opublikowały satysfakcjonujące wyniki kwartalne. Pierwsza z nich pochwaliła się 56-proc. wzrostem zysku netto w pierwszych trzech miesiącach 2005 r. Jeszcze więcej zarobił ING, tu wzrost zysku wynosi aż 72 proc. Wyniki te jednak bledną w porównaniu z potrojeniem zysku przez Royal & Sun Alliance, który zarobił 228,2 mln USD.

Dobry dzień mają też spółki sektora telekomunikacyjnego i technologii z nim związanych, ponieważ Credit Suisse First Boston przewiduje wzrost popytu na tym rynku. Drożeją akcje szwedzkiego Ericssona, który pochwalił się zaskakująco wysokim zyskiem operacyjnym. Analitycy spodziewali się wyniku około 120 mln GBP, tymczasem okazał się on wyższy o 40 mln GBP. Poza tym, spółka doczekała się podwyższenia rekomendacji przez CSFB do “powyżej rynku”. W górę ida też kursy Nokii i Alcatela.

Kontynuuje wzrost brytyjskiego Lastminute.com. Do wczorajszej zwyżki o – bagatela – 45 proc. dziś inwestorzy dorzucają kolejne 9 proc. To reakcja na przejęcie spółki przez amerykański Sabre Holdings za 577 mln GBP. Właściciel Travelocity.com zostanie dzięki transakcji największym europejskim internetowym dostawcą usług turystycznych.

Kiepsko natomiast wiedzie się dziś koncernom naftowym. Ponieważ spada cena ropy, w dół idą też kursy firm wydobywających surowiec. Za baryłkę płaci się już poniżej 50 USD po wczorajszym raporcie o zapasach paliw w USA i spodziewanym wolniejszy wzroście popytu na ropę w USA i Chinach. Kurs norweskiego Statoila traci około 4 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Indeksy giełd Eurolandu oddały połowę porannego wzrostu