Indeksy PMI odbijają

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 21-06-2019, 12:11

Na rynkach finansowych końcówka tygodnia przynosi utrzymanie się pozytywnych nastrojów na rynkach akcji, co jest rezultatem złagodzenia nastawienia w polityce pieniężnej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego, a także publikacji wyższych niż oczekiwano wstępnych odczytów indeksów PMI w Europie.

Czerwcowe wskazania dla Francji, Niemiec i całej strefy euro dały nadzieję na to, że to w szczególności sektor przemysłowy  zacznie wychodzić z dołka. Zgodnie z pierwszym szacunkiem wskaźnik PMI wzrósł w czerwcu we Francji do 52 pkt. z 50,6 pkt., w Niemczech do 45,4 pkt. z 44,3 pkt. oraz do 47,8 pkt. z 47,7 pkt. w strefie euro. Wskazania indeksu PMI odpowiednio dla sektora usługowego także odbiły w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co stanowiło wsparcie dla europejskiej waluty. Przed nami jeszcze odczyty indeksów aktywności dla przemysłu i usług w USA, które powinny potwierdzić lepszą kondycję amerykańskiego sektora usługowego w porównaniu do przemysłu. 

W ostatnich dwóch dniach poznaliśmy decyzje kliku banków centralnych, z czego w szczególności złagodzenie stanowiska Rezerwy Federalnej zaowocowało silniejszymi ruchami kierunkowymi na różnych klasach aktywów. Co prawda  Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50%, jednakże usunął z komunikatu frazę o „cierpliwości” w ustalaniu kosztu pieniądza, co zostało odczytane przez rynki jako postawiona kropka nad „i” w kwestii obniżek stóp procentowych w USA, które już od kliku tygodni były agresywnie wyceniane przez rynek. Powrót do luzowania polityki pieniężnej w najbliższym czasie wydaje się bardzo realnym scenariuszem, na co zwracają także uwagę oczekiwania przyszłych członków FOMC odnośnie ścieżki stóp procentowych, gdzie blisko połowa z nich obniżką kosztu pieniądza wobec wzrostu niepewności co do perspektyw amerykańskiej gospodarki. Gołębi odbiór komunikatu Fed przyczynił się do osłabienia USD. Indeks dolara w dniu wczorajszym zszedł poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1, w tym 200-okresowej średniej EMA, która w dłuższym terminie ograniczała spadki na tym instrumencie. Oczekiwania na obniżki stóp procentowych w USA mogą utrzymywać presją na walutę amerykańską. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na rynku krajowym oprócz czynników zagranicznych inwestorzy pozostają pod wpływem danych o produkcji przemysłowej i cenach produkcji w Polsce. Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 7,7% w skali roku, powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 7,3%. Ceny produkcji zwiększyły się natomiast o 1,4% r/r wobec oczekiwanego wzrostu o 1,6% r/r. Dynamika produkcji w maju pozostaje na zadowalającym poziomie, co powinno utrzymać nadal tempo wzrostu PKB na wysokim poziomie w II kwartale tego roku. Dane stanowią również wsparcie dla jastrzębiego skrzydła w RPP, które widzi potrzebę podwyżek stóp procentowych w Polsce w sytuacji dalszego wzrostu inflacji. 

USDJPY pogłębił wczoraj spadki przełamując wsparcie w rejonie 107,80 jenów za dolara, co z technicznego punktu widzenia otworzyło drogę w kierunku geometrycznego poziomu w postaci 78,6% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 104,87. Kurs znajduje się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku i kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co wspiera stronę podażową. Najbliższy opór w postaci linii Tenkan znajduje się na poziomie 107,87. Silnym wsparciem pozostaje lokalny dołek z 02.I.2019 roku.

EUR/USD wybronił wsparcie w rejonie 1,1180, co w atmosferze złagodzenia retoryki przez Fed przyczyniło się do powrotu do wzrostów na tej parze. Aktualnie notowania tej pary wsparte lepszymi odczytami indeksów PMI kierują się w rejon 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która wyznacza silny opór w rejonie 1,1330 i jak pokazuje historia stanowi silną barierą dla strony popytowej. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej EMA znajduje się na poziomie 1,1256.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane