Czytasz dzięki

Indie robią przegląd chińskich inwestycji

opublikowano: 06-07-2020, 19:05

Rząd Indii analizuje około 50 propozycji inwestycyjnych z udziałem chińskich firm w ramach nowej polityki kontroli, informuje Reuters.

Źródła agencji donoszą, że zgodnie z nowymi warunkami ogłoszonymi przez Indie w kwietniu wszystkie inwestycje podmiotów z krajów sąsiednich muszą zostać zatwierdzone przez rząd, czy to na nowe, czy na dodatkowe finansowanie. 

Chiny są największym zagranicznym inwestorem w Indiach. 

Nowe zasady inwestowania miały na celu ograniczenie oportunistycznych przejęć podczas wybuchu koronawirusa. Ostatnio wzrosło napięcie polityczne pomiędzy Delhi a Pekinem, po starciach na granicy obu krajów. Eksperci wskazują, że może to prowadzić do opóźnień w wydawaniu decyzji i swoistego „dyskryminowania” chińskich podmiotów.

Według chińskiej grupy badawczej Brookings, istniejące i planowane inwestycje chińskich firm w Indiach wynoszą ponad 26 mld USD.

W ubiegłym tygodniu Indie zakazały 59., głównie chińskich, aplikacji mobilnych, w tym TikTok Bytedance i WeChat Tencenta. Posunięcie to potencjalnie zepsuło plany ekspansji dużych chińskich firm na rynek Azji Południowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane