ING BSK: Wskaźniki gospodarcze nie skłaniają do podwyżek stóp

Marek Chądzyński
27-10-2004, 14:40

Aktualne wskaźniki gospodarcze nie skłaniły Radę Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp - ocenia Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK.

RPP pozostawiła w środę stopy bez zmian. Takiej decyzji spodziewał się rynek, który ocenia, że następna podwyżka może

nastąpić w listopadzie.

Według Szczurka komunikat, który RPP opublikuje na konferencji prasowej o 16.00 nie rozwieje jednak wątpliwości, czy rada zdecyduje się na podwyższenie stóp na następnym posiedzeniu.

"Dylemat, czy należy spodziewać się podwyżki na listopadowym posiedzeniu, czy też nie, nie zostanie rozwiązany już teraz.

Podobnie jak w zeszłym miesiącu komunikat mógł równie dobrze posłużyć jako uzasadnienie podwyżki stóp, tak samo i teraz nie jestem pewien, czy rynek będzie mógł sobie wyrobić opinię, czego oczekiwać w listopadzie" - powiedział PAP Szczurek.

Ekonomista ING BSK ocenia, że poza tym ważne "będzie to, co rada napisze o swoich oczekiwaniach co do trwałości kursu złotego i wpływu cen paliw na inflację w Polsce" - powiedział Szczurek. Według niego pozostawienie stóp bez zmian to kolejny dowód na brak zaufania członków rady do sierpniowej projekcji inflacji.

"Z komentarzy kilku członków rady wynikało, że wiara, jaką pokładają w sierpniową projekcję jest niewielka. Rada oczekuje na kolejny ruch ze strony NBP. Poprzednia projekcja się zdezaktualizowała i zdewaluowała" - powiedział ekonomista.

"RPP opiera się (w swoich decyzjach) na tym, co się obecnie dzieje w gospodarce. A te sygnały nie przemawiają za podwyżkami stóp procentowych. Inflacja będzie spadać, zarówno w październiku jak i w listopadzie, mamy też nieco słabszy wzrost gospodarczy w trzecim kwartale tego roku i - co szczególnie ważne - niewielki wzrost płac" - dodał.

Decyzja rady nie była zaskoczeniem dla większości ekonomistów, stąd - według Szczurka - do czasu konferencji prasowej nie należy spodziewać się istotnych ruchów na rynku.

"Czekamy na komentarz. Trudno oczekiwać jakiś rynkowych ruchów w odpowiedzi na coś, co było szeroko spodziewane" - ocenił Szczurek.

mach/ ana/ skr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Chądzyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ING BSK: Wskaźniki gospodarcze nie skłaniają do podwyżek stóp