Instytut PAN wprowadza na giełdę pierwszą spółkę

aktualizacja: 14-04-2017, 12:46

Scope Fluidics - spółka typu spin-off, której udziałowcem jest Instytut Chemii Fizycznej PAN wchodzi w kolejny etap rozwoju. Szykuje się do debiutu na NewConnect. W przypadku projektów wywodzących się z jednostek naukowo-badawczych nie jest to częste zjawisko.

Scope Fluidics, firma zajmująca się projektowaniem urządzeń mikroprzepływowych do celów medycznych i biotechnologicznych, finalizuje proces przekształcania w spółkę akcyjną. Jest to pierwsza spółką z udziałami Polskiej Akademii Nauk – Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN), która zostanie wprowadzona na NewConnect. 

Projekt od początku swojego istnienia przeciera szlaki pomiędzy nauką i biznesem. Instytut w 2011 r. wykupił udziały w Scope Fluidics – wówczas było to eksperymentalne posunięcie, ponieważ instytuty PAN z przyczyn prawnych nie mogły wcześniej powoływać spółek w celu komercjalizacji własnych wynalazków. Scope Fluidics w międzyczasie akcelerowała kolejne projekty startupowe (dwie spółki zależne - Curiosity Diagnostics i BacterOMIC). 

- W Instytucie od lat z powodzeniem rozwijamy techniki mikroprzepływowe, możemy się pochwalić sukcesami naukowymi istotnymi dla rozwoju całej dziedziny. Dlatego staramy się wspierać rozwój spółek spin-off komercjalizujących techniki w tym zakresie wiedzy, takich jak Scope Fluidics czy należąca do niej Curiosity Diagnostics. Nasz udział kapitałowy nie jest duży, ale adekwatny do roli i misji – w pierwszej spółce wynosi obecnie 7,4 proc., w drugiej 2 proc. - wyjaśnia prof. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

Spółka Scope Fluidics chce pozyskać dodatkowe pieniądze na wprowadzenie na rynek nowych urządzeń do analiz medycznych i chemicznych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Instytut PAN wprowadza na giełdę pierwszą spółkę