Inwestorzy docenili zalety kwitów depozytowych

Magda Kozmana
11-01-2001, 00:00

Inwestorzy docenili zalety kwitów depozytowych

Handel kwitami depozytowymi na amerykańskich giełdach osiągnął w ubiegłym roku rekordowy poziom — podał Bank of New York. Spółki z Europy Środkowej i Wschodniej w niewielkim jednak stopniu korzystały z tej formy finansowania.

Po raz pierwszy roczne obroty na kwitach depozytowych, notowanych na New York Stock Exchange, America Stock Exchange i Nasdaq, przekroczyły 1 bln USD. W ubiegłym roku właścicieli zmieniło ponad 29 mld papierów, a wartość transakcji wyniosła 1,2 bln USD (4,9 bln zł). Jest to, jak oblicza Bank of New York, o 80 proc. więcej niż w 1999 roku.

— Inwestorzy, zarówno instytucjonalni, jak i drobni, odkryli zalety ADR-ów. Są one bezpieczniejszą, łatwiejszą i tańszą formą niż bezpośrednie inwestycje na zagranicznych rynkach — podkreśla Joseph M. Veli, dyrektor działu zagranicznych rynków z Bank of New York.

Ostrożny Wschód

W ubiegłym roku odbyły się 182 emisje ADR-ów. Zdecydowały się na nie spółki z 38 krajów. W przeważającej części były to firmy telekomunikacyjne i technologiczne. Z tej formy finansowania korzystały najczęściej spółki z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hongkongu. Obecnie na amerykańskich giełdach notowane są ADR-y z prawie 600 emisji.

Zaledwie 15 spółek z państw Europy Środkowej i Wschodniej umieściło w ubiegłym roku na amerykańskich giełdach kwity depozytowe. Z Polski były to: Netia, PKN Orlen i Pekao.

Atrakcyjne TMT

Inwestorzy najchętniej dokonywali transakcji na papierach spółek brytyjskich, szwedzkich i fińskich. W ubiegłym roku największe obroty zanotowano na kwitach depozytowych Ericssona, Nokii, Vodafone, BP Amoco i Telefonos de Mexico.

— Do rekordowych obrotów przyczyniło się zainteresowanie inwestorów sektorem TMT (technologie, media, telekomunikacja) oraz zwiększona liczba fuzji i przejęć. Sądzę, że także w tym roku obroty na ADR-ach osiągną rekordowy poziom — twierdzi Timothy F. Keaney, dyrektor działu ADR-ów w Bank of New York.

Bank of New York jest największym depozytariuszem kwitów depozytowych na amerykańskim rynku. W ubiegłym roku obsłużył 133 emisje. Swój udział w tym segmencie rynku papierów wartościowych ocenia na 65 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Inwestorzy docenili zalety kwitów depozytowych