Inwestorzy praktycznie obojętni wobec wyniku referendum (WYKRES DNIA)

Choć odrzucenie propozycji zmian konstytucyjnych w referendum grozi kryzysem rządowym we Włoszech, to jednak rynek obligacji spokojnie reaguje na wydarzenia.

Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji Włoch oraz analogicznych papierów niemieckich w ostatnich trzech latach. Im wyższa różnica, tym wyższa premia za ryzyko związane z inwestowaniem w papiery włoskie
Zobacz więcej

Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji Włoch oraz analogicznych papierów niemieckich w ostatnich trzech latach. Im wyższa różnica, tym wyższa premia za ryzyko związane z inwestowaniem w papiery włoskie Bloomberg

W poniedziałek rentowności 10-letnich obligacji włoskiego skarbu zwyżkują do 2,0 proc. z zanotowanych w pitek 1,9 proc. Różnica między ich dochodowościami a dochodowościami analogicznych papierów niemieckich nie przekracza 170 punktów bazowych, choć jeszcze w ubiegłym tygodniu zbliżała się do 190 punktów. To oznacza spokojną reakcję rynku już na trzecie w ciągu pół roku nagłe wydarzenie ze sfery polityki, po brexicie i tryumfie wyborczym Donalda Trumpa.

Główny indeks giełdy w Mediolanie już w pierwszej godzinie handlu odrobił całość strat z pierwszych minut po otwarciu, a około południa utrzymywał się w okolicach kreski. Po wcześniejszym tąpnięciu o 1,5 proc. całość strat odrobiło również euro. Strat odrobić nie potrafiły jednak włoskie banki, na których notowaniach ciąży groźba rozpisania referendum w sprawie dalszego członkostwa Włoch w strefie euro.


Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji Włoch oraz analogicznych papierów niemieckich w ostatnich trzech latach. Im wyższa różnica, tym wyższa premia za ryzyko związane z inwestowaniem w papiery włoskie. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu