Inwestują pod upadek komunizmu na Kubie. Po śmierci Fidela kurs skoczył o 17 proc.

Notowania funduszu Herzfeld Caribbean Basin Fund, który inwestuje pod otwarcie się kubańskiej gospodarki na świat, zyskiwały na pierwszej sesji po doniesieniu o śmierci Fidela Castro nawet o 17 proc.

Zobacz więcej

Kuba, flaga

Bloomberg

Po śmierci Fidela Castro wielu amerykańskich inwestorów najwyraźniej uwierzyło w zakończenie wieloletniej izolacji gospodarki kubańskiej. W poniedziałek jednostki Herzfeld Caribbean Basin Fund podrożały o 17 proc., najwięcej od grudnia 2014 r., kiedy prezydent Barack Obama przywrócił po ponad 50 latach stosunki dyplomatyczne między USA a karaibską wyspą oraz rozpoczął znoszenie restrykcji handlowych. Obserwowano także wzmożony popyt na niespłacone w ostatnich latach obligacje rządu Kuby.

Fundusz, którego aktywa opiewają na 43 mld USD, inwestuje między innymi w linie lotnicze, operatorów promów oraz firmy budowlane, które skorzystałyby na zniesieniu przez USA ograniczeń handlowych nałożonych na Kubę. Co może zaskakiwać przy tak znaczącym soku notowań funduszu, zwyżki ominęły większość spółek znajdujących się w jego portfelu. O tym, że entuzjazm jest przedwczesny, świadczyć mogło także ostrzeżenie Donalda Trumpa, że jego administracja może wręcz zerwać z prowadzoną za kadencji Baracka Obamy łagodniejszą polityką wobec Kuby, jeśli władze w Hawanie nie będą liberalizować swojej polityki.

Jest mało prawdopodobne, by śmierć przywódcy rewolucji kubańskiej przyniosła przełom w stosunkach amerykańsko-kubańskich, a między oboma krajami można oczekiwać co najwyżej kontynuacji powolnego ocieplenia, oceniał tymczasem Jaime Reusche, analityk agencji Moody’s. Mimo to Thomas Herzfeld, prezes towarzystwa prowadzącego Herzfeld Caribbean Basin Fund, tryska optymizmem.

- Jeśli rząd kubański zrobi krok w kierunku demokracji i wolności obywatelskich, a także zwolni więźniów politycznych, to prawdopodobnie pomoże to w przywróceniu handlu z USA – powiedział Thomas Herzfeld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy