Inwestycyjne żniwa w kostrzyńskiej SSE

opublikowano: 09-04-2014, 00:00

13 firm wyda ponad miliard złotych. Pośpiech jest wskazany, bo od lipca będą obowiązywać nowe, gorsze zasady pomocy publicznej

Nie ma to jak mieć nóż na gardle. Firmy tak się spieszą, by skorzystać z wyższej pomocy publicznej, która od 1 lipca 2014 r. spadnie w większości województw, że pierwsze półrocze może się okazać rekordowe w specjalnych strefach ekonomicznych. Do wakacji jeszcze 13 firm odbierze zezwolenia na inwestycje w Kostrzyńsko- -Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSSE). Przetargi zostały już ogłoszone lub (w jednym przypadku) dojdzie do tego lada dzień.

Zobacz więcej

I TAK BĘDZIE LEPIEJ: Roman Dziduch, wiceprezes Kostrzyńsko- -Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, po świetnym pierwszym półroczu spodziewa się słabego. Ale nawet gdyby strefa nie wydała ani jednego nowego zezwolenia, deklarowane nakłady będą trzykrotnie wyższe niż w 2013 r. [FOT. WR]

— Firmy, którym wydamy zezwolenia, wydadzą 1,058 mld zł i stworzą 768 miejsc pracy. W większości to reinwestycje. Przedsiębiorcy chcą zdążyć przed lipcem — mówi Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE.

Inwestorzy skorzystają z wyższej pomocy publicznej, która — zgodnie z nową mapą zatwierdzoną przez Komisję Europejską — od wakacji spadnie w woj. lubuskim z 50 proc. do 35 proc., w woj. wielkopolskim z 40 proc. do 25 proc., a w woj. zachodniopomorskim z 40 do 35 proc.

Trzech gigantów…

Aż trzy projekty to inwestycje za ponad 200 mln zł. Planują je: ICT Poland, Homanit i LM Wind Power Blades Poland. Pierwsza firma to wywodzący się z Włoch producent m.in. chusteczek higienicznych czy papieru kuchennego, który ma zakłady w Polsce, Hiszpanii, Francji i Włoszech. W kostrzyńskiej strefie już jest od 1999 r.

— Firma zbuduje w Kostrzynie nową maszynę papierniczą — zapowiada Roman Dziduch.

O planach Homanitu „PB” informował ponad rok temu. Producent płyt pilśniowych chce rozbudować zakład w Krośnie Odrzańskim, w którym już dziś zatrudnia 341 osób (te etaty zostaną utrzymane). Zakład zajmuje się obróbką sprowadzanych z Niemiec płyt, a jego odbiorcami są producenci mebli, opakowań i przemysł motoryzacyjny. Inwestycja polega na budowie hali, w której będą produkowane płyty HDF, i zakupie linii technologicznych do uszlachetniania płyt. Inny polski zakład Homanitu — w Karlinie — już działa w kostrzyńskiej strefie od 2005 r.

LM Wind Power Blades Poland, producent turbin wiatrowych, planował inwestycję jeszcze wcześniej niż Homanit. O planach Duńczyków „PB” informował… trzy lata temu. Wówczas spółka chciała wejść do kostrzyńskiej strefy z większą inwestycją (365 mln zł), ale etatów miało być tyle samo (180). Projekt nie wypalił.

Trzech dużych…

We Wronkach w fabrykę kuchenek zamierza inwestować Amica. Będzie to kolejny projekt tej firmy w kostrzyńskiej strefie. Amica zapowiedziała rozbudowę fabryki kuchni w lutym.

— Zamierzamy do końca 2017 r. zainwestować co najmniej 120 mln zł. Moce fabryki kuchni we Wronkach powinny wzrosnąć z 1,3 do 1,8 mln sztuk — mówi Marcin Bilik, wiceprezes ds. operacyjnych.

Najwięcej etatów obiecuje Phoenix Contact Wielkopolska, elektrotechniczna firma założona w 1923 r. w Niemczech, która ma w Polsce zakład w Nowym Tomyślu. Spółka weszła do strefy w 2008 r.

— Planujemy rozbudowę zakładu i systemu logistycznego. Chcemy zwiększyć zdolności produkcyjne wytwarzania złączy elektromechanicznych. Inwestycję zamierzamy zakończyć do końca 2017 r. — mówi Rafał Konopka z Phoenix Contact Wielkopolska.

Spółka utrzyma około 1500 etatów. Duży jest także projekt spółki Polinova Polska, dla której kostrzyńska strefa została poszerzona o tereny w Wągrowcu. To spółka celowa z grupy Polipol, która ma do końca 2016 r. zbudować fabrykę mebli tapicerowanych za 93,1 mln zł i zatrudnić w niej 170 osób. Przejdzie tu również 644 pracowników zakładu firmy w Wągrowcu, który zostanie zamknięty. Kolejną inwestycję w strefie planuje Novo-Tech, który w Kostrzynie nad Odrą produkuje chlapacze do aut.

Firma wyda 30 mln zł. Reinwestować po kilka-kilkanaście milionów złotych chcą także: BTS w Goleniowie (materiały ścierne), Alumetal Poland w Nowej Soli (wyroby z aluminium), Radaway w Swarzędzu (armatura łazienkowa), Dunster w Karlinie (kolektory słoneczne), Rasch Polska w Goleniowie (tapety) i Foliarex w Słubicach (artykuły foliowe).

Idą na rekord

Jest szansa na jeszcze jeden wielki projekt do lipca.

— Kronopol Żary, producent paneli podłogowych, chce zainwestować kilkaset milionów złotych. Jeśli uda się poszerzyć strefę do lipca, będzie inwestycja. Jeśli nie, może nam uciec — ostrzega Roman Dziduch.

Dotychczas KSSSE wydała cztery zezwolenia: dla Unipaco w Kostrzynie, Transhand w Słubicach, Przedsiębiorstwa Erka-Tans w Słubicach i MMTimber Windows w Koszalinie. Inne strefy też mają dobre żniwa. Wałbrzyska SSE zamierza wydać w tym roku 24 zezwolenia. Katowicka tylko w pierwszym półroczu spodziewa się wydać zezwolenia, w których firmy obiecają 1,5 mld zł — więcej niż przez cały 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu