Irakijczycy przekonują Polaków do inwestycji w Kurdystanie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 16:04

Położony przy granicy z Turcją iracki Kurdystan przeżywa boom gospodarczy. Wystarczy przełamanie obaw i trochę inicjatywy, aby skorzystały na nim także polskie firmy - przekonywali w czwartek śląskich przedsiębiorców przedstawiciele Polsko-Irackiej Izby Gospodarczej.

Położony przy granicy z Turcją iracki Kurdystan przeżywa boom gospodarczy. Wystarczy przełamanie obaw i trochę inicjatywy, aby skorzystały na nim także polskie firmy - przekonywali w czwartek śląskich przedsiębiorców przedstawiciele Polsko-Irackiej Izby Gospodarczej.

W zorganizowanym w Katowicach seminarium dotyczącym możliwości inwestowania w Kurdystanie uczestniczyło stosunkowo niewielu, bo ponad 20 przedsiębiorców.

"To na razie przecieranie szlaków. Do konkretów daleko, ale ten kierunek wydaje się mieć przyszłość" - powiedziała PAP dyr. Bożena Łobzowska z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która współorganizowała spotkanie.

Dodała, że Izba była dość sceptyczna, gdy Irakijczycy poprosili ją o współpracę w organizacji seminarium. Jednak w toku przygotowań, a tym bardziej po spotkaniu, jej przedstawiciele nabrali przekonania, że inwestowanie w Kurdystanie jest warte rozważenia pod warunkiem bliższego poznania tamtejszych realiów i skupienia grupy kilku firm, chętnych np. do wspólnego uczestnictwa w ogłaszanych w tym regionie przetargach.

Nieprzypadkowo Irakijczycy przekonują do inwestowania właśnie w położonym na północy kraju Kurdystanie. Dzięki uzyskanej na początku lat 90. faktycznej niezależności od Bagdadu region ten stał się swoistym "irackim oknem na świat", bardziej otwartym na inwestorów i wymianę handlową niż pozostała część kraju.

Irakijczycy przekonują, że inwestycje w Kurdystanie w przyszłości będą dobrym punktem wyjścia do dalszych działań w środkowej i południowej części Iraku, gdy te staną się bezpieczniejsze i bardziej stabilne.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W Kurdystanie już dziś działa wiele firm amerykańskich, włoskich, południowokoreańskich, tureckich, ale są również firmy czeskie czy słowackie. Ze względów bezpieczeństwa część firm przeniosła swoje siedziby z centralnego Iraku właśnie do Kurdystanu.

Pełnomocnik rządu regionalnego Kurdystanu w Polsce, Ziyad Raoof uważa, że ten region to obecnie najlepsze w Iraku miejsce, jakie można polecić polskim przedsiębiorcom, chcącym zaistnieć na tamtejszym rynku. Region uchodzi za spokojny; tu najszybciej rozpoczęły się inwestycje w infrastrukturze, buduje się m.in. drogi, mosty i tunele.

Problemem jest słaby potencjał tamtejszych firm, które potrzebują kapitału i technologii. Najbardziej potrzebni są specjaliści z zakresu budowy dróg i mieszkań, energetyki, ochrony środowiska. Kurdystan może też być atrakcyjnym rynkiem dla producentów sprzętu elektronicznego i komputerowego oraz operatorów linii komórkowych.

Wśród zalet inwestowania organizatorzy wymieniali także dużą chłonność irackiego rynku, brak barier w postaci wysokich ceł i podatków czy możliwość swobodnego wywozu waluty. Coraz lepsza jest także komunikacja - jest międzynarodowe lotnisko, a drugie jest w budowie.

Podczas seminarium przywołano opinie analityków, mówiące, że jeśli w Iraku uda się ustabilizować sytuację polityczną i zapewnić bezpieczeństwo, kraj może stać się najszybciej rozwijającym się rynkiem Bliskiego i Środkowego Wschodu. Modernizacji wymaga cała iracka gospodarka. Koszt potrzebnych inwestycji szacowano wcześniej na ok. 100 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane