Iran: Arabia Saudyjska i Rosja zrobiły ws. cen ropy "mało i późno"

opublikowano: 24-09-2018, 20:29

Arabia Saudyjska i Rosja nie dodadzą znacząco więcej ropy na rynek ze względu na brak mocy produkcyjnych, twierdzi przedstawiciel irańskich władz i prognozuje dalszy wzrost cen surowca, donosi Reuters.

Ta decyzja zaowocowała wzrostem cen ropy w poniedziałek do poziomu czteroletniego maksimum, blisko 81 USD za baryłkę. Podstawą dla dalszego wzrostu cen jest też perspektywa niższego importu z Iranu, trzeciego co do wielkości producenta w kartelu OPEC, z powodu sankcji ze strony USA.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. REUTERS/Amit Dave/Forum

Gubernator Iranu w OPEC, Hossein Kazempour Ardebili, stwierdził, że Arabia Saudyjska i Rosja nie były w stanie i nie chciały dodać więcej produkcji w krótkim czasie.

Robią mało i spóźniają się, co podwyższa ceny surowca - powiedział.

Dodał, że „nie ma wolnych mocy produkcyjnych. Nie mogą dostarczyć dodatkowej pojemności, o którą się ubiegają".

Arabia Saudyjska, największy producent w OPEC, twierdzi, że może dodać dodatkowe 1,5 mln baryłek dziennie - około 1,5 procent światowego popytu - na rynek. Ale minister energetyki Khalid al-Falih powiedział w niedzielę, że taki ruch nie jest w tej chwili potrzebny.

Niedzielne spotkanie pozostawiło nierozwiązaną kwestie sporną, która wybuchła w czerwcu między Arabią Saudyjską a Iranem, odnośnie tego, czy członkom OPEC wolno pompować więcej ropy, aby uzupełnić niedobory w innych miejscach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy