J&S Energy zamierza inwestować w produkcję biopaliw

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-12-2005, 14:54

Spółka J&S Energy zamierza wybudować w Polsce dwie instalacje do produkcji metyloestru (komponentu do produkcji biodiesla) o wydajności 300 tys. ton - poinformowała we wtorek PAP Tamara Surman z firmy public relations MDI Strategic Solution.

Spółka J&S Energy zamierza wybudować w Polsce dwie instalacje do produkcji metyloestru (komponentu do produkcji biodiesla) o wydajności 300 tys. ton - poinformowała we wtorek PAP Tamara Surman z firmy public relations MDI Strategic Solution.

    W planach na najbliższy okres J&S Group - międzynarodowego holdingu specjalizującego się w handlu ropą i petrochemikaliami - jest zbudowanie w Europie 5 takich instalacji o łącznej wydajności około 750 tys. ton rocznie.

    Według założeń spółki, w Polsce powstaną fabryki w Brzegu na Opolszczyźnie i w pobliżu Szczecina. J&S planuje, że produkcja metyloestru w zakładach w Polsce rozpocznie się już w 2007 roku.

    Podstawowym surowcem do produkcji komponentu będzie rzepak (olej rzepakowy). Od 2006 roku spółka planuje zawieranie umów z polskimi producentami rzepaku. Koncern J&S prawdopodobnie będzie największym odbiorcą tego surowca w Polsce.

    J&S Energy S.A., polska spółka holdingu, produkuje od sierpnia 2005 r. miesięcznie  ok. 2 tys. ton biopaliwa z m.in. 20-procentową domieszką metyloestru (produkowanego w Rafinerii Trzebini). Obecnie zapotrzebowanie na to paliwo wielokrotnie przekracza możliwości produkcyjne J&S. Jak poinformowała Surman, spółka posiada rynki zbytu za granicą i nie jest uzależniona od polskich odbiorców. 

    Dodała, że J&S ma składy magazynowe zarówno w Polsce, jak i za granicą, które mogą natychmiast zostać wykorzystane, własne bazy paliwowe oraz tankowce (chemikaliowce), które będą służyły do eksportu gotowego metyloestru.

    W 2005 roku obroty J&S Group przekroczą znacznie obroty za 2004 rok, które wynosiły ponad 10 mld USD, a wolumen obrotu ropą naftową wyniesie ok. 30 mln ton, z czego połowa to ropa kupowana na rynkach międzynarodowych i sprzedawana m.in. do USA i Chin.

    W Polsce w ramach umów długoterminowych J&S dostarcza ok. 8 mln ton surowca dla PKN Orlen i Lotos. Polska spółka holdingu, J&S Energy S.A., ma 10-proc. udział w polskim rynku paliw płynnych.

    Do produkcji biopaliw przygotowuje się też Grupa Kapitałowa Brasco SA, należąca do Bartimpeksu. We Wrocławiu powstaje instalacja do produkcji estrów o wydajności 150 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie przewidziane jest na IV kwartał 2006 rok.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane