Jak PKO BP na Litwie przejmował

ET
opublikowano: 31-10-2017, 16:40
aktualizacja: 31-10-2017, 16:41

Wystarczyło, że szef PKO Banku Hipotecznego pojawił się na Litwie, żeby pojawiły się plotki o planach ekspansji polskiego banku na lokalnym rynku.

Historia jak z Radia Erewań, gdzie newsy tworzą nadgorliwi dziennikarze. W poniedziałek szef litewskiego Ministerstwa Finansów wrzucił na Twittera, jak to ma w zwyczaju, agendę spotkań na nadchodzący dzień. Pierwszy na liście był Rafał Kozłowski, prezes PKO Banku Hipotecznego.

PKO BP
fot. Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press_Forum

Szybka kwerenda CV gościa z Polski na linked.in ujawniła zatrudnienie w międzynarodowym holdingu, zarządzającego siecią aptek i hurtownią leków na Litwie. Wystarczyło pogrzebać nieco głębiej, żeby dowiedzieć się, że pan Kozłowski zaangażowany był w transakcje przejęcia na litewskim rynku. Na dodatek litewskie media uznały, że do Wilna przyleciał sam szef PKO BP.

Zbierając te wszystkie fakty razem, dziennikarze doszli do wniosku, że wizyta ma na celu rozpoznanie gruntu pod ewentualne przejęcia bankowe. Pojawiły się nawet typy banków do kupna. Informacja trafiła do polskich mediów i zaczęła żyć swoim życiem, mimo że PKO BP i litewski resort rozesłały do lokalnych serwisów informacyjnych wyjaśnienia, że cel wizyty był inny.

Litewskie media napisały wcześniej, że według tamtejszych analityków i bankierów, jeśli PKO zdecydowałoby się rozpocząć działalność na Litwie, prawdopodobnie przejęłoby tam któryś z banków. Wśród potencjalnych kandydatów wskazali Luminor, który rozpoczął działanie na początku października. 

Rafał Kozłowski wyjaśnia, że pojechał na Litwę w związku z pracami EBOR nad ujednoliceniem standardu emisji listów zastawnych w krajach nadbałtyckich. Szef PKO Banku Hipotecznego, jako specjalista w tej materii miał podzielić się z gospodarzami swoimi doświadczeniami zdobytymi na rynku listów zastawnych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane