Jak to jest być królową? Dobra biografia Elżbiety II

aktualizacja: 03-03-2017, 15:40

Jaka jest królowa Elżbieta II prywatnie? Jak wyglądało jej życie jeśli przyjrzeć się mu od typowo ludzkiej strony? Biografia królowej autorstwa świetnego dziennikarza BBC Andrew Marra właśnie ukazała się po polsku w znakomitym tłumaczeniu.

Autor tej książki zasłynął znakomitym 3-odcinkowym filmem dokumentalnym poświęconym właśnie królowej Elżbiecie II z okazji jej diamentowego jubileuszu w 2012 r.

Zobacz więcej

Andrew Marr, "Prawdziwa Królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy", Warszawa 2017, Wyd. Marginesy mat. prasowe

Zresztą, nie tylko tym dokumentem, bo był również autorem równie dobrego dokumentu o brytyjskiej historii oraz gigantycznym serialem o… historii świata. Jak mało kto nadaje się więc świetnie na biografa królowej Elżbiety II.

Do tej najdłużej panującej brytyjskiej monarchini mam pewien osobisty - żeby nie powiedzieć czuły - stosunek, bowiem bardzo przypomina mi moją zmarłą babcię Helenę. Pomimo oczywistych różnic trochę bowiem obie panie łączyło i owo podobieństwo niezwykle mnie zawsze fascynowało.

Choć "moja" Helenka rodziła się na ubogiej podwarszawskiej Pradze w wielodzietnej rodzinie, a mała Elizabeth w kamienicy w Londynie jako pierworodna córka późniejszego króla największego wówczas światowego imperium – przyszły na świat w tym samym roku, wychodziły za mąż w tym samym wieku, rodziły dzieci w tych samych latach, a nawet nosiły identyczne fryzury, miały podobne twarze i zdaje się bardzo podobne temperamenty. Obie też rządziły z poczuciem misji - choć nieco odmiennymi dziedzinami. Obie wreszcie są - były przedstawicielkami nieistniejącego dziś już świata, w którym ogromne znaczenie ma klasa człowieka, niezależnie od jego pochodzenia, pozycji społecznej czy majątku.

Książka „Prawdziwa królowa” Andrew Marra wciągnęła mnie jednak nie tylko dlatego, że fascynuje mnie brytyjska królowa. Jej autor nie tylko pozwala uporządkować znane skądinąd fakty o Elżbiecie II, wplatając je umiejętnie w podstawy współczesnej historii Wielkiej Brytanii, ale też przemyca ciekawe fakty z jej życia osobistego, choć nie takie, o których prasa kolorowa pisze najczęściej.

Można dowiedzieć się nieco o początkach jej relacji z mężem; wczuć się w jej sytuację w chwili, gdy dowiaduje się o zostaniu królową – a nie była wtedy nawet w Wielkiej Brytanii. Można wreszcie lepiej zrozumieć samą Wielką Brytanię i pojąć przyczyny, dla których Windsorowie trzymają się tam mocno także w epoce Snapchata, co-workingu czy związków jednopłciowych.

Do tego  Andrew Marr jest świetnym narratorem nie tylko w filmach, zatem nie dziwi, że jego biografia Elżbiety II czyta się niemal równie dobrze jak lekko napisaną powieść.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Jak to jest być królową? Dobra biografia Elżbiety II