Jerzy Mazgaj nie zgadza się z KNF

opublikowano: 12-02-2020, 22:00

Były prezes Almy zwrócił się do nadzoru o ponowne rozpatrzenie sprawy, w ramach której wraz z byłym menedżerem spółki dostał karę finansową.

Byli członkowie zarządu Almy nie poczuwają się do winy w związku z raportami okresowymi z 2016 r. Zostały one przygotowane tuż przed tym, jak delikatesowa spółka utraciła płynność i po kilku miesiącach walki o przetrwanie musiała złożyć wniosek o upadłość. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podała, że Jerzy Mazgaj, były prezes, oraz Mariusz Wojdon, były wiceprezes Almy, złożyli wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy, w ramach której 22 stycznia nałożyła na nich kary pieniężne. Jerzy Mazgaj ma zapłacić 100 tys. zł, a Mariusz Wojdon 80 tys. zł. KNF ukarała menedżerów za „rażące naruszenie obowiązków informacyjnych”. Według Komisji mieli oni wiedzę o trudnej sytuacji finansowej spółki, ale jeszcze w raporcie za pierwsze półrocze 2016 r. ograniczono się do ogólnikowych stwierdzeń, podczas gdy kilka tygodni później konieczne było już sporządzenie wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Jerzy Mazgaj dokupił 150 tys. akcji VRG
Fot. Bogdan Krężel

„Według Komisji zarząd Alma Market miał wiedzę o występowaniu okoliczności, które mogły wpłynąć na zdolność do kontynuowania działalności przez spółkę. W sprawozdaniach finansowych ujawniono pogłębiającą się skonsolidowaną stratę netto z działalności kontynuowanej oraz stan zobowiązań krótkoterminowych zarówno skonsolidowanych, jak i jednostkowych, które znacznie przekraczały stan krótkoterminowych należności” — podała KNF.

Według Komisji to, że Alma nie informowała o niepewności co do możliwości kontynuacji działalności oraz nie przedstawiała kompletnych i rzetelnych informacji związanych z ryzykiem płynności, stanowiło rażące naruszenie przepisów ustawy o ofercie. Na spółkę już wcześniej nałożono 0,5 mln zł kary.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane