Juncker ostrzega przed kryzysem na tle unijnego budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-06-2005, 14:47

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker ostrzegł w piątek, że fiasko negocjacji w sprawie długoterminowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 może przekształcić polityczny spór w pełnowymiarowy kryzys.

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker ostrzegł w piątek, że fiasko negocjacji w sprawie długoterminowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 może przekształcić polityczny spór w pełnowymiarowy kryzys.

    Luksemburg sprawuje obecnie półroczne rotacyjne przewodnictwo Unii Europejskiej.

    Juncker, który przewodniczy również kolegium ministrów finansów państw unii walutowej, oświadczył, iż euro osłabło w następstwie "nie" wobec konstytucji unijnej we Francji i Holandii, ale nadal jest nadwartościowane wobec dolara.

    "Niepowodzenie projektu budżetu przekształci wielkie europejskie trudności (po referendach) w wielki europejski kryzys" - powiedział Juncker na konferencji prasowej w Luksemburgu.

    Dodał następnie: "W rezultacie referendów (we Francji i Holandii) euro doznało osłabienia. To, co chwilowo pomaga gospodarce, może stać się w perspektywie ciężarem. Uważam, że euro jest nadwartościowane w stosunku do dolara".

    Juncker zadeklarował, iż ustąpi ze stanowiska szefa rządu, jeśli 10 lipca w referendum mieszkańcy Luksemburga odrzucą konstytucję UE. Według sondaży, poparcie Luksemburczyków dla tego dokumentu słabnie.

    Juncker będzie przewodniczył unijnemu szczytowi w dniach 16-17 czerwca w Brukseli, który zajmie się głównie następstwami francuskiego i holenderskiego "nie" oraz próbami uzgodnienia budżetu na lata 2007-2013.

    Według premiera Luksemburga, w czwartek wysunął on propozycję, by przez te siedem lat unijna składka pozostała na poziomie 1,0 procent dochodu narodowego brutto - jak domaga się tego sześciu głównych płatników netto - zaś wydatki wyniosły około 1,06 proc. DNB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane