Kaczyński: PiS nie zamierza zgłaszać innego kandydata na RPO

Polska Agencja Prasowa SA
28-12-2005, 18:12

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w środę dziennikarzom, że Janusz Kochanowski to świetny kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) i PiS będzie tej kandydatury bronić.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w środę dziennikarzom, że Janusz Kochanowski to świetny kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) i PiS będzie tej kandydatury bronić. 

O wycofanie kandydatury Kochanowskiego apelował w środę SLD. Według Sojuszu, Kochanowski jest jednoznacznie związany z jedną, prawą stroną sceny politycznej. 

W środę rano marszałek Sejmu na wniosek m.in. LPR wykreślił z porządku obrad obecnego posiedzenia wybór RPO. Jak powiedział PAP Roman Giertych (LPR), Liga wnioskowała o to, ponieważ jeszcze nie odbyło się spotkanie się z Kochanowskim.

Z kolei klub PO uznał, że poglądy i temperament nie predestynują prof. Kochanowskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prezes PiS odnosząc się do zarzutów SLD powiedział: "O ile mi wiadomo Kochanowski nie jest z żadną opcją blisko związany. To jest wyjątkowej przyzwoitości człowiek, znakomity prawnik, który miał odwagę nie ulegać naciskom środowiska, zachować zdrowy rozsądek". 

J. Kaczyński poproszony o komentarz do nieoficjalnych informacji niektórych polityków opozycji, że Liga chciała odłożenia głosowania nad wyborem RPO, dopóki nie będzie pewna, iż jej przedstawiciel zasiądzie w KRRiT, odparł: "Proszę mnie nie wciągać w tego rodzaju targi". Sam Giertych stanowczo podtrzymał w rozmowie z PAP, że jedynym powodem wniosku Ligi jest fakt, iż nie doszło do spotkania LPR z Kochanowskim.

Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy medialnej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma liczyć pięciu członków - po dwóch mają wybierać Sejm i prezydent, jednego Senat. Członkowie Krajowej Rady mają zostać wybrani w styczniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kaczyński: PiS nie zamierza zgłaszać innego kandydata na RPO