Kalata: W celach zarobkowych za granicę wyjechało ok. 660 tys. osób

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 15-09-2006, 16:39

Według szacunków MPiPS za granicę w celach zarobkowych wyjechało ok. 660 tys. osób.

– Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), jak dotąd za granicę w celach zarobkowych wyjechało ok. 660 tys. osób.

„Z naszych szacunków wynika, że jak dotąd w celach zarobkowych od 1 maja 2004 roku z Polski wyjechało ok. 660 tys osób” – powiedziała minister pracy w wywiadzie dla agencji ISB.

Jednocześnie minister podkreśla, że trudno oszacować realną liczbę emigrantów zarobkowych ze względu na brak metodologii liczenia.

„Trudno jednak dokładnie oszacować liczbę pracujących za granicą teraz, kiedy mamy otwarte granice” – powiedziała pani minister.

„Pracować może także ten, kto deklaruje tylko wyjazd, a takie wyjazdy trudno ewidencjonować i szacować” – dodała.

Pod koniec lipca minister Kalata podała, że za granicę wyjechało ok. 600 tys osób.

Anna Kalata poinformowała też, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma pomysł na zmniejszenie tzw. "klina podatkowego", który polegałby na zwiększaniu ulgi dla osób, które zarabiają poniżej średniej krajowej, .

„Pomysł MPiPS jest nieco inny od tego proponowanego przez Ministerstwo Finansów. Nasza propozycja idzie w kierunku zwiększenia ulgi dla osób o najniższych płacach” – powiedziała min. Kalata.

Zgodnie z projektem MPiPS, na uldze skorzystałyby osoby, które zarabiają poniżej średniej krajowej, a ulga nie byłaby jednolita tylko uzależniona od wielkości pensji – im niższa pensja, tym większa ulga.

„Najprościej można to ująć ‘im mniej tym więcej’” – powiedziała minister pracy.

Zdaniem pani minister, możliwy jest powrót do rozmów o zmniejszeniu klina podatkowego już w 2007 roku.

„Możliwy jest powrót wspólnie z Ministerstwem Finansów do rozmów o zmniejszanie klina podatkowego już w 2007 roku” – powiedziała minister Kalata.

W czerwcu rząd przyjął pakiet ustaw podatkowych, które przewidywały m.in. obniżenie klina podatkowego o 4,65%. We wrześniu przyjął autopoprawkę, w której oficjalnie się z tego pomysłu wycofał.

W środę wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział dziennikarzom, że wprowadzenie obniżki składek w pierwotnej wersji kosztowałoby budżet ok. 10 mld zł.

Dagmara Leszkowicz (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kalata: W celach zarobkowych za granicę wyjechało ok. 660 tys. osób