Kalifornia: regulator apeluje o sprzedaż aktywów węglowych

opublikowano: 26-01-2016, 07:04

Dave Jones, komisarz ds. ubezpieczeń stanu Kalifornia wystąpił do spółek ubezpieczeniowych o dobrowolne pozbycie się aktywów spółek węglowych, donosi Reuters.

Jones poinformował, że każe spółkom ubezpieczeniowym działającym w stanie ujawnić zaangażowania w branży węglowej.

- Odejście od węgla i reszty węglowej gospodarki stanowi potencjalne ryzyko finansowe dla firm ubezpieczeniowych inwestujących w węgiel i gospodarkę węglową – tłumaczy Jones.

Mark Sektnan, szef stowarzyszenia spółek ubezpieczeniowych z Kalifornii powiedział, że inwestują one jedynie w płynne aktywa. 

- Ubezpieczyciele muszą nadal mieć swobodę zarządzania swoimi inwestycjami, aby móc oferować korzystne rozwiązania dla klientów – podkreślił.

Jones jest pierwszym w USA regulatorem, który wezwał spółki ubezpieczeniowe do pozbycia się aktywów węglowych i pierwszym, który nakazał im ujawnienie zaangażowania w tą branżę.

Kalifornia jest największym w USA rynkiem ubezpieczeniowym i szóstym na świecie. Roczny przypis składek wynosi tam 259 mld USD.

Na świecie spada wykorzystanie węgla jako paliwa. 10 lat temu w USA elektrownie węglowe generowały 50 proc. energii, obecnie to ok. 35 proc. Cena węgla mocno spadła w ostatnich latach. W styczniu o ochronę przed roszczeniami wierzycieli wystąpił koncern górniczy Arch Coal, drugi w USA dostawca węgla, przypomina Reuters. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu