Kamera na usługach BHP

opublikowano: 09-01-2019, 22:00

Większość pracodawców przyznaje, że inwestycja w bezpieczeństwo przekłada się na korzyści ekonomiczne.

Wypadków przy pracy wciąż jest bardzo dużo. Według raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy (KBwP), w latach 2015-17 doszło do nich w co trzeciej firmie. Natomiast ze statystyk GUS wynika, że w pierwszej połowie 2018 r. w Polsce zarejestrowano ponad 37 tys. takich zdarzeń. Oznaczają one niemałe koszty — według szacunków to co najmniej 476 mld EUR rocznie w UE (3,94 proc. światowego PKB).

Z badań KBwP wynika, że 76 proc. polskich przedsiębiorcówzdaje sobie sprawę z tego, że mają bezpośredni wpływ na warunki pracy w zakładzie. Są przy tym świadomi kosztów, jakie niosą wypadki w pracy. 87 proc. jest zdania, że inwestycje w BHP przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne. Niektórzy dla poprawy bezpieczeństwa pracowników, towarów i budynków zaczynają korzystać ze sztucznej inteligencji.

— Wypadki w miejscu pracy często wynikają z niedostatecznej koncentracji pracowników, nieznajomości zagrożeń, zbyt dużego tempa wykonywanych zadań. Niebezpieczeństwo stanowią również niespodziewane awarie i pożary. Wtedy nie wystarczy ostrożność kadry — potrzebny jest kompleksowy,automatyczny nadzór nad urządzeniami i wykrytymi zdarzeniami — twierdzi Piotr Bettin, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo w Konica Minolta.

Sztuczna inteligencja wspiera ochronę ludzi m.in. w procesach produkcyjnych. Pomaga np. analizować rejestrowany materiał wideo i alarmuje o niebezpieczeństwie.

— Inteligentne kamery termograficzne mogą wykrywać i kontrolować newralgiczne miejsca oraz powiadamiać o możliwym zagrożeniu pożarowym. Wykorzystują do tego m.in. technologię mapowania ciepła oraz system wykrywania dymu z dużych odległości — wyjaśnia Piotr Bettin.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Bhp