Kapitał zaczyna płynąć na rynki wschodzące. Przełom po dwóch latach posuchy?

W ubiegłym tygodniu do pasywnie zarządzanych funduszy akcji z rynków wschodzących napłynęło ponad 1 mld USD aktywów, a to może oznaczać przełom w zachowaniu tej grupy aktywów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu indeks rynków wschodzących MSCI EM zyskał 2,9 proc., najwięcej od września, odrabiając sporą część strat z wyprzedaży po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa. Towarzyszył temu napływ 1,1 mld USD aktywów do pasywnie zarządzanych funduszy akcji z tej grupy krajów, wynika z danych zebranych przez Bloomberga. To może zapowiadać poprawę koniunktury na giełdach z rynków wschodzących, uważa rosnąca grupa zarządzających.

Do 6 proc. wzrósł udział akcji z rynków wschodzących w całkowitych aktywach towarzystwa Schroder Investment Management, a wśród kupujących znalazły się także Blackrock i ABN Amro Bank. To może być przełom, bo według firmy Morningstar średnie alokacje globalnych funduszy z siedzibą w USA w akcjach z rynków wschodzących już od dwóch lat nie przekraczały 5 proc. Wyceny akcji z tej grupy krajów są o 30 proc. niższe niż w przypadku spółek z indeksu s&P500, a przecena walut krajów rozwijających się z lat 2015-2014 sprawiła, że denominowane w nich akcje wydają się jeszcze tańsze.

Zdaniem Johanny Kyrklund, dyrektor w Schroder IM, jeśli tylko Donald Trump nie zdecyduje się na realizację najbardziej skrajnych protekcjonistycznych zapowiedzi, to atrakcyjne wyceny są wystarczającym argumentem za kupowaniem akcji z rynków wschodzących. Tymczasem według 50 proc. zarządzających ankietowanych przez Citigroup rynki wschodzące będą w przyszłym roku głównym motorem globalnej gospodarki.

- Wschodzące rynki akcji znalzły wsparcie w postaci reform gospodarczych, poprawiających się fundamentów spółek oraz rozsądnych wycen. Jeśli tylko nie dojdzie do znaczącej zmiany w polityce handlowej, widzimy pole do dalszych zwyżek – powiedział Richard Turnill, główny zarządzający towarzystwa BlackRock.

Od początku roku wszystkie oferowane przez polskie towarzystwa fundusze akcji globalnych rynków wschodzących dały zarobić, a najlepszy z nich - NN Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących - zanotował 18,5 procentowe umocnienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy